Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Krista Kaer: kirjastused peavad hoolikalt valima, mida välja anda

ERR kultuuriportaal on tõstnud teema esoteerikaraamatute erandlikust populaarsusest Eestis ning sellest, kuivõrd paljud neist võivad kahjustada kergeusklike lugejate tervist halbade nõuannetega. "Terevisioon" helistas Frankfurti raamatumessile kirjastuse Varrak peatoimetajale Krista Kaerale ja küsis temalt antud teemal kommentaari.

Teema tõstis kultuuriportaalis kirjastuse Tänapäev juht Tauno Vahter, kes võrdles eri maade raamatuedetabeleid ning jõudis järeldusele, et eestlaste räige esoteerika- ja eneseabikirjanduse tarbimine on maailmas erandlik ning tõi näiteid muuhulgas Anthony Williami, Mai-Agate Väljataga ning Riina Raudsiku raamatutest, kus soovitatakse inimestel tervist rikkuda:

"Kui olete haigestunud meningiiti, pöörduge Halastusingli poole sõnadega "Halastusingel, Halastusingel, palun, aita, palun, aita!" Vähi tekitab inimene endale sallimatuse tundega. Maovähi saab sellest, kui töötad liiga palju. Kui keegi sind ei tunnusta, tuleb ajuvähk. Vähk on tegelikult põletik, mida ei peaks ravima kirurgia ja kiiritusega. Hulgiskleroosi peaks ravima kollajuure ja odraorase mahlaekstraktiga. MMS on üliohutu toidulisand, riik ei luba inimestel ülivajalikke aineid manustada."

Krista Kaer kommenteeris olukorda raamatuturul: "Kahjuks peab ütlema, et Eestis ilukirjanduse osa kahaneb ja mitteilukirjanduse osa kasvab mitte ainult esoteerikaraamatute osas," sõnas Kaer.

"Jah, kes vastutab, kui raamatus soovitatakse luumurdu ravida magnetiga," arutles Kaer. "Ma arvan, et ikkagi autor. Kas kirjastajale saab panna vastutust, see on raske küsimus. Kirjastajad peavad väga hoolikalt valima, mida välja anda. Kui Varrak on välja andnud eneseabiraamatuid või selliseid, mis puudutavad lisaravi või endaga toime tulekut raske haiguse ajal, siis oleme iga kord konsulteerinud arstidega."

Kaer märkis aga, et valdavat osa esoteerikaraamatutest polegi välja adnud suured kirjastused, vaid need on sageli ise välja antud. "Tänapäeval on lihtne raamatut välja anda, saab lihtsalt lasta ära tõlkida ja anda trükikotta."

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: