"Rohelise raamatu" kõrvaltegelase prototüüp on eestlane

Foto: CAP/FB/SCANPIX

Saates "OP+" selgus, et Oscari-soosikust filmiga "Roheline raamat" ("Green Book") on üllataval kombel seotud eestlasest tšellomängija Jüri Täht.

Muusik Siim Aimla, kes käis Peter Farrelly juba mitme Kuldgloobusega pärjatud filmi vaatamas, hakkas huvi tundma loo peategelase, maailmakuulsa ameeriklasest pianisti Don Shirley ning tema trio koosseisu vastu. Film jutustab muusikute seiklustest 1960. aastate turneel USA lõunaosariikides ja kuna see põhineb tõsielusündmustel, siis intrigeeris Aimlat tšellisti Olegi vene päritolu. Lähemal uurimisel viisid niidiotsad aga hoopis Eestis sündinud ja siit 1941. aastal emigreerunud tšellomängija Jüri Täheni, kes Don Shirley trios aastakümneid mängis ning on ilmselgelt ka filmi kõrvaltegelase prototüüp.

Tšellist Jüri Täht on esinenud ka Broadwayl koos Marlene Dietrichiga ning esitanud maailmakuulsat "Lili Marleni". Autor: Vikerraadio

Don Shirleyle tutvustas Tähte trio kontrabassimängija. Esimest korda mängisid nad kolmekesi koos 1958. aastal ühes New Yorgi restoranis ja musitseerisid sealtpeale koos kolmkümmend aastat.

"Me ei olnud Don Shirley´ga sõbrad, aga väga head kolleegid olime küll," kinnitas Jüri Täht. "Donil oli supertehnika, aga noodist ta väga lugeda ei osanud. Tema tõmbenumber oli George Gershwini "Rhapsody in Blue", aga ta ei mänginud seda mitte tavaliselt, vaid hoidis paremat kätt toolil ning esitas loo ainult vasaku käega. Publik oli vaimustuses, sest ta oli tõeline virtuoos."

88-aastane Jüri Täht on nüüd tagasi kodumaal ja veedab oma vanaduspäevi Tartus. Oma muusikuteest ja elust Broadwayl lubas Jüri Täht saatele "OP+" juba lähitulevikus ka pikemalt rääkida.

Septembris 2017 tegi Piret Kriivan Vikerraadios "Eesti lugude" sarjas Jüri Tähest saate. Seda saadet saab kuulata siit.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: