Kumu näitus uurib, kui inspireeriv on nõukogude aeg moele

Näituse „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“ avamine.
Näituse „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“ avamine. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Kui paljud naised meenutavad nõukaaegseid kitleid õudusega, siis praegusel moepildil on kitlid tagasi. Kumus avatud näitud "Sots art ja mood" heidab pilgu nõukogudeaegsele rõivamoele ja küsib, kui inspireeriv see aeg moekunstile on. Sel teemal mõtlevad nii Eesti kui ka välismaa kunstnikud.

77 kitlit, legendaarsed Kreenholmi mustrid ja lihtne puuvillane sitsriie. Enamasti olid nõukogudeaegsed kitlid väikese õielise lillemustriga, moekunstnik Marit Ilison on välja valinud nii erinevaid lillemustreid kui ka neid, kus on peidus sümboleid.

"Tegelikult see ühiskond püüdles vähemalt oma retoorikas sugudevahelise võrdsuse poole, võib-olla see reaalelus alati ei õnnestunud. Kittel oli nõukogudeaegse töönaise rõivas. Minu jaoks sümboliseerib see ka emantsipatsiooni," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" Liisa Kaljula.

Igaüks saab Kumus kirjutada kangaraamatusse, mis talle nende Kreenholmi kangastega seostub. Nii näiteks leidis meie operaator Madis olümpiamängudest inspireeritud kanga, millel ilutseb kiri SPORT ning millest tal kunagi olid tehtud hoopis lühikesed püksid. Kui paljud Kreenholmi kangad on tuttavad, siis näitusel on ka üllatavat nõukogude disaini.

"Me tegelikult Eestis ei tunne seda materjali hästi, me ei tunne Ida-Euroopa disainereid. Ja me ei oska hinnata ka sellist kunsti või kultuuri, mis on nõukogude ajast inspiratsiooni leidnud. Sellepärast seda näitust ongi vaja," lisas Kaljula.

Lisaks moekunstile on väljas ka nõukaajast inspireeritud kunstiteosed, et kunsti ja moekunsti piire hägustada.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: