Galerii. Patarei vanglas avati näituseala "Kommunism on vangla"

{{1557841980000 | amCalendar}}

Eesti Mälu Instituut avas teisipäeval pikalt suletuna seisnud Patarei vanglas kommunismi ideoloogiat ja kuritegusid ning hoone ajalugu tutvustava näituseala "Kommunism on vangla".

Näituseala hõlmab ligi 1200 ruutmeetrit hoone idatiivas, kus on säilinud ehtne vanglainterjöör ning vangide jalutusboksid hoovis. Alates 15. maist kuni oktoobri alguseni on näituseala avatud kõigile külastamiseks.

"Näituseala lähtub Patarei mitmekihilisest ja traagilisest ajaloost. Tuhandete süütute vangistamiseks kasutasid seda Nõukogude Liidu kommunistlik režiim ja lühemat aega Saksamaa natsionaalsotsialistlik võim. Eesti inimestele on Patareist saanud kommunistliku terrori sümbol. Näituse ülesanneteks on teadvustada laiemalt kommunistlike režiimide inimvaenulikkust, anda kõigile võimalus avastada Patarei lugu ning panustada Tallinna mereäärse piirkonna arengusse kultuuri- ja hariduskeskusena," ütles Eesti mälu instituudi juhatuse liige Sandra Vokk.

Tema sõnul, on minevikust kõnelev näituseala tuleviku teenistuses ja astub Eesti piiridest kaugemale, kuna vabaduse ja inimväärikuse väärtust oskame täielikult hinnata vaid siis, kui maailmas tuntakse süvitsi neid eiranud ideoloogiaid ja režiime. 

Eesti ja inglise keeles valmiv näituseala "Kommunism on vangla" tutvustab kommunismi ideoloogiat ja kuritegusid Eestis ja maailmas. Muuhulgas näeb näitusel vangistatud juudi kunstniku Solomon Geršovi haruldasi pildijäädvustusi Gulagist, okupatsiooniaegse Patarei vangi rasket argipäeva ning Patarei ajalugu alates selle rajamisest 19. sajandil. Patarei ehtsad ruumid, mille hulgas on mahalaskmiskamber, räägivad paljuski enda eest ise.

Avamisel peab avakõne Eesti Vabariigi õiguskantsler Ülle Madise, näitusealast ja tulevasest rahvusvahelisest muuseumist räägivad Eesti mälu instituudi juhatuse liikmed Meelis Maripuu ja Sandra Vokk, sõna saavad justiitsminister Raivo Aeg, välisminister Urmas Reinsalu, Kristian Kirsfeldt loovbüroost Velvet ja Katharina Hochmuth Saksamaa sotsialistliku ühtsuspartei diktatuuri uurimise sihtasutusest.

Näitleja Jaak Prints loeb ette nõukogude okupatsiooni ajal poliitilistel põhjustel Patareis vangistatud Eesti inimeste mälestusi. Loominguline kollektiiv "Eeter" esitab heliteose "Siberi lapsed" (algselt loodud samanimelise näituse jaoks). Esineb Tallinna kammerkoor.

Näitus on Patareisse rajatava rahvusvahelise kommunismiohvrite mälestusmuuseumi ja teaduskeskuse esimene etapp. Enne muuseumi valmimist on jooksvalt täienev ja ka rändnäitusi eksponeeriv näituseala avatud külalistele soojematel kuudel (mai-oktoober).

Toimetaja: Rutt Ernits, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: