Muuseumiöö pakub inspiratsiooni mustrites

{{1554713100000 | amCalendar}}
Muuseumiöö
Muuseumiöö Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

18. mail toimub 11. muuseumiöö seekordse pealkirjaga "Öös on mustreid". Laupäeval avavad tasuta uksed 214 paika üle Eesti. Muuseumides toimub kümneid eriekskursioone, mustriteemalisi töötube, kontserte, etendusi, mälumänge ja muud.

Kokku võtab muuseumiööst osa üle 200 muuseumi, lisaks muuseumidele teevad uksed viieks tunniks tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud, mõisad ning isegi looduskeskused – üht- või teistpidi kultuuri, teadmiste, ajaloo ning mäluga tegelevad kohad. Mullu tehti muuseumiööl üle Eesti üle 125 000 muuseumikülastuse, mis tähistas ka öö külastusrekordit.

Muuseumiöö ühe korraldaja Vivian Siirmani sõnul on muuseumid parimad paigad, kust otsida mustrite osas inspiratsiooni, sest muuseumikogudes leidub nii palju unikaalseid ja huvitavaid esemeid.

"Muuseumiöö on võimalus omapäi või mitmekesi kodust välja tulla ja muuseumide põnevast valikust oma muster kombineerida," lausus Siirman. "Kutsume muuseumiöölisi otsima ja märkama mustreid elus meie ümber – kultuuris, ühiskonnas, looduses – ja küsima, milliste mustrite osad ise oleme. Miks me käitume teatud olukordades kindlal moel ehk millised on meie käitumismustrid, olgu siis indiviidi või grupina? Milliseid mustreid kasutavad tööstused ja masinad? Üle terve Eesti ootavad öö külalisi erilised ekskursioonid, kontserdid, töötoad ja võimalus enda jaoks lõputult uut avastada."

Muuseumiöö programmiga on taas liitunud uusi põnevaid paiku – esmakordselt on muuseumiöö publikule avatud MOMU Mootorispordi muuseum Turbas, uues, ainulaadse arhitektuuriga hoones ootab öölisi Arvo Pärdi Keskus ja publikut kutsub ka Patarei vangla. Pärast paariaastast pausi on Mustamäel muuseumiööl taas avatud Tallinna Tehnikaülikooli muuseum, kus toimub robotite demonstratsioonesinemine.

Iga-aastased lemmikud on olnud Eesti Bussiajaloo Selts, kes korraldab ajalooliste bussidega tasuta ringsõite Tallinna Bussijaamast; Eesti Tervishoiu Muuseum, kus saab tutvuda inimkehal ja kehas leiduvate mustritega ning Eesti Ajaloomuuseum Tallinnas Maarjamäe lossis ootab külastajaid Eesti esimene sündmusnäitus "Vali parem minevik", kus saab rännata ajas tagasi 1992. aastasse. Eesti Jalgrattamuuseumis Järvamaal on avatud näitus "Mustrid jalgratastel - ketiratas kui kunst" ning aerofotogaaf Andres Tarto näitab vahvaid mustripilte Eestimaast 1000 jala kõrguselt vaadatuna. 

Korraldajad panevad huvilistele südamele, et väiksemate muuseumite külastamiseks heidaksid huvilised pilgu peale öö programmile, sest nii pisemates kui populaarsemates muuseumites on muuseumiööks või eriekskursioonideks vaja end sageli ette kirja panna. 

Programmis osalevad muuseumid ja teised organisatsioonid avavad muuseumiööl oma uksed kell 18-23 ning sel ajal on sissepääs tasuta. Kõige parema ülevaate sellest, mis igas programmis osalevas muuseumis täpselt toimub, leiab aadressilt https://programm.muuseumioo.ee. 

Muuseumiööd korraldavad koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing ning ICOM Eesti. Esimesel korral oli muuseumiöö juhtlauseks "Öös on asju", 2010. aastal "Öös on lugusid", 2011. aastal "Öös on aardeid", 2012. aastal "Öös on kino", 2013. aastal "Öös on inimesi", 2014. aastal "Öös on tähti" ja 2015. aastal "Öös on muusikat", 2016. aastal "Öös on laineid", 2017. aastal "Öös on mänge" ning eelmisel aastal "Öös on pidu".

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: