Eestis antakse esmakordselt välja rahvusatlas

1930. aastatel kavandatud rahvusatlase ainuke proovitrükini jõudnud kaart
1930. aastatel kavandatud rahvusatlase ainuke proovitrükini jõudnud kaart Autor/allikas: August Tammekann

Tartu Ülikooli geograafide ja Regio kaardimeistrite koostööna ilmub novembris esimene Eesti rahvusatlas, kus 500 ajaloolist ja tänapäevast kaarti, mis tutvustavad Eesti loodust, kultuuri, ajalugu ja eluolu.

Kaardid on koondatud 36 teemapeatükiks, mis tutvustavad muu hulgas Eesti piiri kujunemist, kliimat, eestlaste päritolu, haridust, rahvaluulet ja religiooni. Atlase juhatab sisse Eesti riigi sünniaegu meenutav kindral Johan Laidoneri allkirjadega Eesti kaart, millega 1920. aastal näidati maailmale noore vabariigi paiknemist ja piire. Tõsisemate teemakaartide kõrval leiab atlasest kaardid ka kama ja verivorsti levikust Eestis, 1938. aastal koostatud kaardi Eesti eliidi sünnikohtadega ja ühissaunade paiknemise kaardi 1967. aastast.

"Valmiv Eesti rahvusatlas on kahtlemata riigi esindusteos," kommenteeris atlase koostaja, Tartu Ülikooli Eesti geograafia dotsent Taavi Pae. "Ajalooliste kaartidega on rahvusatlase valmimisele kaasa aidanud paljud tänaste geograafide eelkäijad., uute kaartidega näitame aga meie tänast oskust teha kaarte," lisas ta.

Eesti rahvusatlases on 432 lehekülge ja kõik atlase tekstid on nii eesti kui ka inglise keeles. Rahvusatlast esitletakse Eesti Rahvusraamatukogus 12. novembril.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: