Kultuuriportaal soovitab: Roberto Rosselini "Rooma - lahtine linn" ETV2-s ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rooma - lahtine linn
Rooma - lahtine linn

25. oktoobril jõuab ETV2 eetrisse Itaalia režissööri Roberto Rosselini 1945. aasta film "Rooma - lahtine linn" ("Roma citta aperta"), kus oli nomineeritud ka parima stsenaariumi Oscarile.

Vaid napilt mõni kuu pärast Teise maailmasõja lõppu Roomas kinodesse jõudnud Roberto Rosselini manifestfilmi saab pidada neorealismi liikumise läbimurdeks, mis kinnistas pärastsõjajärgse Itaalia filmikunsti igaveseks maailmakaardile.

Ameeriklaste poolt filmitud linateos viib vaataja 1944. aasta talve viimaste sõjapäevadeni, mil toimus ulatuslik vastupanuliikumine Saksa okupatsiooni vastu. Filmi peaosalisteks on rühm Itaalia patrioote, kelle staap asub trükitöölise Francesco korteris. Rakukese kommunistist juht Manfred vahistatakse lõpuks fašistide poolt ja ta hukatakse. Hukkub ka Manfredi abikaasa Pina (Anna Magnani) ja preester Pietro (Aldo Fabrizi), kes keeldub natsidega koostööd tegemast.

Roberto Rosselini, kes läbi terve karjääri keskendus oma töödes tõrjutuse ja humaansuse temaatikale, tegi "Rooma - lahtist linna" filmides tehniliste vahendite puudumisest hoopis vooruse, tuues sedaviisi maailma kinokunsti täiesti ootamatu dokumentaalse lähenemise. Filmi osatäitjate ülemängimata ehedad rollisooritused ja kaamera vaba liikumine tegid filmist 1946. aasta Cannes'i filmifestivalil publiku ning žürii absoluutse lemmiku, mistõttu omistati sellele parima filmi auhind.

Alates linateose võidukäigust sai Itaalia neorealism eeskujuks kõigile noortele filmilavastajatele, kes tahtsid samamoodi nii ajalugu kui ka ühiskonda kujutada ausalt ja ilustamata. Filmi ühes peaosas teeb oma esimese suurema rolli ka hilisem Oscari võitja ja Itaalia filmiajaloo üks kuulsamaid naisnäitlejaid Anna Magnani. Linatöö stsenaariumi üheks autoriks on aga hilisem tipplavastaja Federico Fellini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: