ERM avab veekahjustusi saanud soome-ugri püsinäituse uuesti teisipäeval

ERM-i näitus
ERM-i näitus "Uurali kaja". Autor/allikas: ERM-i pressimaterjalid

Eesti Rahva Muuseum (ERM) avab veekahjustusi saanud soome-ugri püsinäituse "Uurali kaja" uuesti teisipäeval, 10. detsembril.

Veeavarii toimus esmaspäeval 25. novembril, kui tulekustutussüsteemi hooldustööde käigus lõi näituse põhikorrusel, Karjala saunas, liitmikust lahti sprinklertoru. Vesi voolas põranda ja vitriinide alla ning jõudis ka elektrijuhtmeteni.

Tulekustutussüsteemi toimimise ja töökorra eest vastutab ettevõte Antifire, kellel on Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) juhtimisel kohustus regulaarselt kontrollida ja testida survet, tuletõrjevoolikuid ja sprinklersüsteemi.

"Kahetsusväärselt ei teavitatud ERM-i sellest testimisest ette, mistõttu muuseum ei jõudnud sellele õnnetusjuhtumile ka kohe reageerida. Kõik sellised kontrollid ja testid peaksid toimuma eriti kõrgendatud valmisolekuga, mis tähendab eelteavitust ja järelevalvet koostöös muuseumi personali, turvateenistuse jt-ga," rääkis ERM-i avalike ja välissuhete juht Kalmar Kurs ERR-ile.

Kursi sõnul vajasid märjaks või liigset niiskust saanud pind, pistikud, kommunikatsioonid jm niiskustõrjet.

"Kahju ulatus on veel selgitamisel koosöös näituse seadmeid paigaldanud ettevõtetega ning see võtab veel aega. Sellele lisandub saamata jäänud piletitulu. Kahju omavastutuse osa kannab ERM hoone omaniku ja haldajana RKAS ning ülejäänu kindlustus," selgitas Kurs.

ERM-i püsinäitusel "Uurali kaja" saab vastused küsimustele soome-ugri rahvaste kultuuriliste ja mõtteilma seoste, aga ka keelte ja geenide kohta. Samuti annab väljapanek põgusa ülevaate soomeugrilaste tänapäevasest olukorrast. Näitus on pühendatud soome-ugri omariikluseta põlisrahvastele.

2017. aastal võitis näitus "Uurali kaja" peapreemia Euroopa disainiauhindadel näitusedisaini kategoorias. Enne seda pälvis "Uurali kaja" parima püsinäituse tiitli Eesti muuseumide aastaauhindadel. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: