Algab Tartu rahu juubelinädal

Sakala partisanide esimene lipp.
Sakala partisanide esimene lipp. Autor/allikas: ERMi lipukogu

Tartu rahu juubelinädal algab neljapäeval, 30. jaanuaril Eesti Rahva Muuseumis (ERM), mil püsinäitusele "Kohtumised" jõuab rahulepingu originaal.

Püsinäituse ruumis "Rahvas ja riik" saab lepingut vaadata ja kogu selle teksti ekraanil sirvida kuni 2. veebruarini. Seejärel naaseb ürik, mille allkirjastamine lõpetas 431 päeva kestnud vabadussõja, oma hoiupaika rahvusarhiivis.

Sündmuse puhul on ERM-i lipukogust näitusesaali toodud vabadussõja lõunarindel võidelnud vabatahtlike üksuse – Sakala partisanide – esimene lipp. Selle kõrval on Vabadusristi aumärk, mis kuulub Anna Varesele. Anna läks 18-aastasena vabatahtlikult sõtta ja on üks kahest eesti naisest, kes aumärgi pälvis.

Juubelipidustuste ajal ilmub temaatiline postmark ja vermitakse münt. 2-eurost käibemünti "Tartu rahu 100" esitleb Eesti Pank ERM-is 1. veebruaril. Peale selle toimub muuseumis mitu konverentsi: rahvusvahelise küberõiguse konverents ja Tartu rahu välispoliitika konverents.

Rahulepingu juubelinädala sündmuste täpsem kava on Tartu linna kodulehel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: