X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Uus arvutiprogramm oskab hinnata museaalide seisukorda

Muinsuskaitseamet hangib muuseumidele arvutiprogrammi Sälli, mis oskaks eksponaatide seisukorda hinnata ja aitaks museaalide inventeerijaid. Muuseumide elektroonilises infosüsteemis on kolm ja pool miljonit museaali, üle miljoni on veel sinna kandmata.

"Programm suudaks meile ette prognoosida näiteks eseme vananemist ja kahjustusriske," sõnas Muinsuskaitseameti kunstipärandi nõunik Janika Turu ning lisas, et uus arvutiprogramm aitab kokku hoida ka inventuuri aega.

Sälli peaks varahoidjale ja konservaatorile nõu andma, kuidas ja millistele museaalidele esmajärjekorras tähelepanu pöörata. Lisaks õhutemperatuurile, niiskusele mõjutavad museaale ka õhusaaste, ventilatsioon ja hoidlas olev elu.

ERM-i konserveerimisosakonna juhataja Eve Keedus ütles, et Sälli ei suuda ilmselt jälgida biokahjustajaid. "Selleks on ikkagi vaja inimest, kes esemeid kontrollib, kas villase seeliku vahel ei ole mõni putukas."

Inventeerimisnõuandja Sälli hinnaks on arvutatud 70 000 eurot ja selle katsetamine kestab aasta.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: