Avati portreefilmide ideekonkurss, uued filmid jõuavad eetrisse 2022. aastal

Portreefilmid
Portreefilmid Autor/allikas: Kollaaž

Eesti Rahvusringhääling koostöös Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Kultuurkapitaliga avas ideekonkursi, kuhu oodatakse värskete portreefilmide ideid. Konkursi eesmärk on luua laiale vaatajaskonnale mõeldud uusi dokumentaalfilme, mis portreteerivad Eesti silmapaistvaid kultuuriloojaid, teadlasi, sportlasi, ühiskonnaelu mõtestajad.

Konkursile on oodatud ideed, mis kaardistaks peategelase olulisust Eesti kultuuriruumis ja ühiskonnas laiemalt, kuid jälgiks samas filmiloona tema arengujärgus olevaid tegemisi, on need siis elulised või loominguga seotud. Portreteerida võib ka lahkunud heeroseid.

ETV peatoimetaja Marje Tõemäe sõnul on eelmised ideekorjed pakkunud mitmekesise ning inspireeriva valiku ning sündinud on väljapaistvad portreefilmid Dolores Hoffmannist, Kalju Komissarovist, Tõnu Kõrvitsast, Vello Salost, Peep Puksist, Marju Lepajõest, Konstantin Vassiljevist jt. "Erinevate autorite pilk toob lisaks portreteeritavate elu ja loomingu kaardistamisele kaasa erilise lähenemisnurga, mis aitab neid inimestena paremini tundma õppida," selgitas ta ja kinnitas, et konkursil välja valitud filmid jõuavad ekraanile 2022. aastal.

Eesti Filmi Instituudi eksperdi Filipp Kruusvalli hinnangul on Eesti kultuuri- kui ka mõtteloo seisukohalt oluline jäädvustada Eesti suurkujude elu ja olemust, aga kaudsemalt ka valdkonda, milles nad tegutsevad. "Portreefilm võimaldab silmapaistvate inimeste lugudele läheneda laiahaardeliselt ning esile tuua tasandeid ja tahke, mis avanevad kõige paremini läbi audiovisuaalse meediumi," märkis ta.

Konkursil võivad kandideerida kõik Eestis asutatud juriidilised isikud, kelle põhitegevusala on filmide tootmine. 5. oktoobriks tuleb esitada järgmised dokumendid:
- peategelase valik ning põhjendus (1 lk)
- režissööri suhe portreteeritavasse (1 lk)
- filmi teema, kontseptsioon ja visuaalne nägemus (1–2 lk)
- stsenaarne plaan ehk treatment (3–5 lk)
- tootmise eelarve
- režissööri ja produtsendi CV
- projekti võimalik loominguline meeskond (operaator, monteerija, helilooja, toimetaja jne)
- peategelase või tema esindaja kirjalik nõusolek filmis osalemiseks

Ideid hindab ERR-i, EFI ja kultuurkapitali esindajatest ning ühest sõltumatust kultuurivaldkonna eksperdist koosnev žürii. Arvesse võetakse nii valmiva filmi ideed, sisu kui ka teostatavust. Žürii valib välja kuni viis ideed.

Dokumentaalfilmide tootmist rahastavad Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Ühele filmile eraldatav toetus on kokku maksimaalselt 30 000 eurot. Portreefilmi pikkus on 55–58 minutit ja tootmine toimub ajavahemikus jaanuar-detsember 2021. Uusi filme esitletakse esmalt kinos ning seejärel jõuavad need 2022. aasta jooksul ETV ekraanile.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: