Keelesäuts. Fänkond

Foto: SCANPIX / AFP / ED JONES

Etteütlusele eelneval nädalal jagab Vikerraadios keelevihjeid Instagrami suunamudija @oigekirjagurmaan, kes tutvustab levinumaid keelevigu ja aitab paremini valmistuda kirjutamiseks. Esimene soovitus puudutab sõna "fänkond".

Sõna "fänn" on igati kirjakeelne ja seda kursiivis kirjutama ei pea. Eesti keeles on selles sõnas häälduse järgi Ä-täht ja lõpus kaks N-i. Moodustades sellest nimisõna "fänkond", on sõna keskel aga ainult üks N.

Seda seetõttu, et kaashäälikuühendis kirjutatakse iga häälik tema pikkusest olenemata ühe tähega. Seda ka mitmete tuletusliidete liitmisel, näiteks "kaslane", "kausjas", "piklik".

Lugu on teisiti sõnadega, kus liitumise kohale satuvad KÕRVUTI samad tähed. "Kesk" ja "kond", "keskkond" – kahe K-ga. "Modern" ja liide "-ne", "modernne" – kahe N-iga.

Kolm kaashäälikut jäävad järjestikku alles ka siis, kui lisame sõnale -ki või -gi liite. Sukk-ki, Ehk-ki, poiss-ki. Sõnas "fänkond" on aga kõik tähed ühekordsed.

"Keelesäuts" on Vikeraadio eetris 8.–15. märtsini kell 8.55.

PS. Nädala jooksul kõlavates keelesäutsudes peitub ka spikker, mis päriselt abistab esmaspäeval, 15. märtsil kell 10.25 algava Vikerraadio e-etteütluse kirjutamisel.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: