Keelesäuts. Edasi-tagasisõit

Etteütlusele eelneval nädalal jagab Vikerraadios keelevihjeid Instagrami suunamudija @oigekirjagurmaan, kes tutvustab levinumaid keelevigu ja aitab paremini valmistuda kirjutamiseks. Teises keelesäutsus tuleb juttu sõnapaarist "edasi-tagasi".

Edasi-tagasi kirjutatakse sidekriipsuga. Sidekriips asendab selles ühendis sõna "ja" – edasi-tagasi, edasi ja tagasi. Samamoodi asendab sidekriips sõna "ja" ka paarissõnades õed-vennad – õed ja vennad. luud-liikmed – luud ja liikmed ning rinnastatud lauseliikmete vahel – Eesti-Läti piir – Eesti ja Läti piir.

Nõnda kirjutatakse ka sünnipäevasoov "palju-palju õnne" sidekriipsuga – palju ja palju õnne – niisamuti sidekriipsuga lausejupis "märts-aprill mööduvad õppides" – märts ja aprill mööduvad õppides.

Paarissõna "edasi-tagasi" kasutatakse ka liitsõna osana. Seejuures tuleb olla hoolikas sõnaosade ühendamisel. Näiteks liitsõna edasi-tagasipilet kirjutatakse "edasi sidekriips tagasipilet". Liitsõna põhiosa "pilet" liitub vahetult, ilma sidekriipsuta.

"Keelesäuts" on Vikeraadio eetris 8.–15. märtsini kell 8.55.

PS. Nädala jooksul kõlavates keelesäutsudes peitub ka spikker, mis päriselt abistab esmaspäeval, 15. märtsil kell 10.25 algava Vikerraadio e-etteütluse kirjutamisel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Vikerraadio"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: