Keelesäuts. Refleksioon

Foto: SCANPIX / imago images / Thea Photography

Etteütlusele eelneval nädalal jagab Vikerraadios keelevihjeid Instagrami suunamudija @oigekirjagurmaan, kes tutvustab levinumaid keelevigu ja aitab paremini valmistuda kirjutamiseks. Reedene soovitus puudutab sõna "peegeldus". Õigemini selle võõrsõnalist vastet "refleksioon".

Nagu mitmed teised võõrsõnad, on ka see jõudnud eesti keelde ladina keelest, kus selles sõnas on x-täht. Reflexio. Tagasipööramine.

Ladina keelega on kord juba selline lugu, et eesti kirjakeeles saab x-ist ks-ühend. Tihti lipsab ks-i juurde ka t-täht, mis sinna tegelikult ei sobi. Niisiis kirjutatakse sõna "refleksioon" ilma ühegi t-täheta. Refleksioon. Kokku 11, mitte 12 tähte.

Olgu ka lisatud, et refleksioon ei ole vaid peegeldus, vaid tähistab ka filosoofilist mõtete ja elamuste analüüsi. Sellegipoolest mõlema tähenduse puhul ilma t-täheta.

"Keelesäuts" on Vikeraadio eetris 8.–15. märtsini kell 8.55.

PS. Nädala jooksul kõlavates keelesäutsudes peitub ka spikker, mis päriselt abistab esmaspäeval, 15. märtsil kell 10.25 algava Vikerraadio e-etteütluse kirjutamisel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: