Reigo Kuivjõgi: noore kunsti oksjonid on üldjuhul kõige ausamad kunstitajumise vormid

{{1621272780000 | amCalendar}}
Foto: pressimaterjalid

Reedel, 21. mail toimub "Osta üks kunstiteos päev", mis tipneb sel aastal pimeoksjoniga, kus tuleb pakkumisele kolm anonüümset teost. Tartu noore kunsti oksjoni eestvedaja Reigo Kuivjõe eesmärk on, et inimesed märkaksid ja naudiksid rohkem kunsti enda ümber ning mõistaksid kunstiga koosolemise kasulikkust ja võlusid.

Pimeoksjonile tuleb kolm erinevas tehnikas teost kolmelt erinevalt kunstnikult – üks surnud kunstnikult, teine kuulsalt, aga elavalt kunstnikult ja kolmas noorelt kunstnikult.

"Soov oli korraldada mängulisem formaat, mis paneks inimesi kunsti üle kaasa mõtlema ja uurima, et inimesed märkaksid ja naudiksid rohkem kunsti enda ümber ning mõistaksid kunstiga koosolemise kasulikkust ja võlusid," selgitas kunstipäeva eestvedaja, galerii Art&Tonic juht Reigo Kuivjõgi.

"Sellest võiks välja kasvada oodatud päev ja traditsioon, mis annab põhjuse süveneda näiteks mõne kunstniku loomingusse ja elukäiku, külastada näitusi, kunstnike ateljeesid või galeriisid. Tegemist on justkui kunsti lahtiste uste päevaga nii tõsisemale kunstihuvilisele kui ka neile, kes alles avastavad kunsti väärtuslikkust."

Kuivjõgi tunnistas esmaspäeval "Ringvaatele", et kunst on praegu suurema tähelepanu all kui varem.

"Aga neist noorte kunstnike teosed veel nii hüppelist kasvu ei tee. Selle viimase aastaga tegid just Hausi oksjonid ja ennekõike just sõjajärgsed kunstnikud. Aga iga noor kunstnik, kes on piisavalt järjepidev ja hea, jõuab kunagi ka legendistaatusesse."

Ta tõdes, et noore kunsti oksjonid on üldjuhul kõige ausamad kunstitajumise vormid.

"Enamus kunstnike nimed on ostjatele tundmatud ja nad juhinduvad selle visuaalse naudingu järgi, mis selle konkreetse kunstniku teos neis tekitab ja tulevikus saab näha, mis see töö hakkab temaga koduseintel tegema."

Pimeoksjon toimub veebikeskkonnas osta.ee. Kõigi teoste alghind oli 1 euro, teisipäeval oli kõigi teoste hind kerkinud aga juba üle 2000 euro.

"Ringvaade" jagab nädala jooksul iga päev kultuuriloolisi vihjeid pimeoksjonil olevate kunstiteoste ja autorite kohta, kuid teoseid ennast ei paljastata. Oksjoni käekäiku on võimalik jälgida osta.ee keskkonnas ja oksjon lõpeb reedel, 21. mail orienteeruvalt kell 19.30. Sama päeva saade "Ringvaade" avalikustab, milliste teostega on tegemist.

Kuivjõgi usub, et välistamismeetodil on vihjete pealt võimalik ilmselt ka kokku panna, kelle töödega on tegu. "Profimad ninad raalivad juba enne lõppu välja, kelle teostega on tegemist."

Oksjoni tulu eest soetatakse kunstitarbeid Tallinna Ülikooli praktilise kunstiteraapia täiendkursuse jaoks. Kursuse kaudu juhendatakse kasvuraskustega laste terapeute, psühholooge ning õpetajaid läbi kunstiteraapia võimaluste.

"Osta üks kunstiteos päeva" eesmärk on eesti kunstnike loomingu väärtustamine ning tähelepanu juhtimine sellele, kuidas kunst rikastab elukeskkonda. Algatus toimub teist aastat järjest, selle eestvedaja on Art&Tonic galerii ning see toimub koostöös Tartu kunstnike liidu, Kai kunstikeskuse ja ARS kunstilinnakuga.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: