Tartu ülikooli kammerkoor tähistab 50. tegutsemisaastat uue albumi ja raamatuga

Tartu Ülikooli kammerkoor Tel Avivi konservatooriumis.
Tartu Ülikooli kammerkoor Tel Avivi konservatooriumis. Autor/allikas: Eitan Steinberg

Tartu ülikooli kammerkoori 50. tegutsemisaasta tähistamiseks anti välja album "Ilma hääl" ja raamat "Koori sisse minek. Tartu ülikooli kammerkoori ajalugu".

Tartu ülikooli kammerkoor esitleb 13. juunil oma värskelt ilmunud heliplaati "Ilma hääl" ja koorilaulja Ken Irdi sulest ilmunud raamatut "Koori sisse minek. Tartu ülikooli kammerkoori ajalugu". Heliplaat ja raamat ilmusid koori 50. tegutsemisaasta tähistamiseks.  

"Ilma hääl" on Tartu ülikooli kammerkoori ja dirigent Triin Kochi teine ühine album pärast 14 aasta pikkust vaheaega. Albumil kõlavad koori esituses Cyrillus Kreegi vaimulikud rahvaviisid ja ilmalikud laulud ning Tõnu Kõrvitsa kooritsükkel "Canticle of the Sun".

Tõnu Kõrvitsa loodud kooritsükliga tutvus koor aastal 2016. aastal, mil teose VII osa esitati Eesti kammerkooride festivali grand prix' voorus. Aastal 2019 harjutas koor tervikteose esitamiseks ja otsustati "Canticle of the Sun" salvestada, kuna ükski kodumaine koor selleni veel jõudnud ei olnud. Enamikule kooritsükli soololõikudest leidusid esitajad koori lauljate hulgast, VIII osa "Mother Earth" metsosoprani soolo rollis kõlab Tõnu Kõrvitsa soovitusel tunnustatud ooperi- ja operetisolisti Karmen Puisi hääl.

Cyrillus Kreegi loomingust kõlavad plaadil viis vaimulikku rahvaviisi ja üheksa ilmalikku laulu. Koori dirigent Triin Koch selgitasn et nad on kammerkooriga palju Mart Saare muusikat laulnud, aga tal on juba pikemat aega olnud mõttes, et Saar ja Kreek kui sama perioodi heliloojad vääriksid sarnast tähelepanu. "Kreegil on küll lugusid, mida lauldakse palju, eriti mõned vaimulikud rahvaviisid, aga on väga palju lugusid, mida eriti üldse ei laulda. Valisin just vähem esitatud teoste hulgast."

"Ilma hääl" on salvestatud 2020. aastal Tartus Heino Elleri muusikakooli Tubina saalis, plaat valmis koostöös toonmeistri Tanel Klesmentiga. 

Tartu ülikooli kammerkoori ajalugu tutvustav raamat "Koori sisse minek. Tartu ülikooli kammerkoori ajalugu" vaatleb Tartu ülikooli kammerkoori eluolu läbi poole sajandi. Raamatu autoriks on kammerkoori laulja Ken Ird. "Raamatus otsitakse vastuseid küsimusele, miks meie koor 50 aastat tagasi üleüldse tekkis, ja kutsutakse lugejat kaasa elama Eesti ühe vanima kammerkoori tegemistesse alates sünnikontserdist kuni tänase päevani," sõnas Ird.

Tartu ülikooli kammerkoor on 1971. aastal loodud üliõpilas- ja kontsertkoor, mida alates 2001. aastast juhatab dirigent Triin Koch.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: