Vanemuise sümfooniaorkester avaldab kevadkontserdiga toetust Ukrainale

Vanemuise sümfooniaorkester Risto Joosti dirigeerimisel.
Vanemuise sümfooniaorkester Risto Joosti dirigeerimisel. Autor/allikas: Heikki Leis

Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostöös toimub 4. märtsil kell 19 Vanemuise kontserdimajas Vanemuise sümfooniaorkestri kevadkontsert, kus kohtuvad eesti, läti ja vene heliloojate teosed. Avaldamaks toetust Ukrainale ja ukrainlastele, esitatakse kontserdil ukraina helilooja Myroslav Skoryki teos "Melodija" ning kõlab Ukraina hümn.

Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti sõnul kõlab Ukraina sündmustest ajendatuna kevadkontserdi alguses Ukraina hümn ning kava täiendab ukraina helilooja teos.

"Me ei saa vaadata mööda Ukrainas toimuvale. Oma toetusavaldusena Ukraina rahvale nende vabadusvõitluses oma maa ja kultuuri pärast esitame kontserdil ukraina helilooja Myroslav Skoryki lüürilise miniatuuri "Melodija", kontserdi alguses kõlab Ukraina hümn, mida dirigeerib Ukraina juurtega Vanemuise teatri peakoormeister Aleksandr Bražnik," rääkis Joost.

Lisaks tuleb kontserdil esiettekandele kodumaise helilooja Ardo Ran Varrese klarnetikontserti "Kahe tu(u)le vahel", mis on inspireeritud tänasest Eesti ühiskonnast.

Joosti sõnul on kontsertkava põnev ning teoste kooslus mõjub värske ja aktuaalsena. Ettekandele tuleb ka läti helilooja Arturs Maskatsi orkestrioopus "Tango", mis valiti 2003. aastal mainekal kompositsioonikonkursil "Masterprize" enam kui tuhande võistlustöö seast kuue parima sekka ning toodi ettekandele finaalkontserdil Londonis. 

Veel kõlab kevadkontserdil vene helilooja Rimski-Korsakovi sümfooniline süit "Šeherezade", kus tuleb kujukalt esile muusiku suurepärane orkestritundmine. "Šeherezade" loomisel oli autori inspiratsiooniallikaks idamaade kuulus muinasjutukogumik "1001 ööd" ning see alusmaterjal tagas heliloojale ka suurema rahvusvahelise tuntuse.

Kontserti juhatab tunnustatud läti dirigent Atvars Lakstīgala, kes on olnud pikaaegne Liepāja sümfooniaorkestri kunstiline juht.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: