Eesti filmi 110. sünnipäevaks on loodud harukordne programm

Värvilised unenäod (1974)
Värvilised unenäod (1974) Autor/allikas: Pressifoto

Eesti esimene filmikunstnik Johannes Pääsuke näitas oma lühifilmi Tartu kinodes Illusion ja Imperial 30. aprillil 1912. aastal – seda peetakse Eesti filmi alguseks. Elektriteater, Eesti Filmi Instituut ja Tartu Filmifond on kino 110. sünnipäevaks pannud kokku erilise programmi meie art house kinodes.

7.-15. maini näeb Elektriteatris, Sõpruses ja Artises Eesti Film 110 (EF110) programmi kuuluvaid filme. Alustatakse sajandi jooksul valminud lühidokumentalistikaga, mis pakub ainulaadse võimaluse teha kiirsõidu läbi Eesti filmiloo. Eraldi seansid on pühendatud Eesti naissoost režissööridele – Leida Laiusele, Valeria Andersonile ja Reet Kasesalule.

Näidatakse ka Raul Tammerti 1970ndatel valminud ulmefilme, mis on korraldajate sõnul teenimatult vähe tähelepanu pälvinud.

Programmis on koha leidnud animatsioonid, nende hulgas Riho Undi ja Hardi Volmeri legendaarne "Nõiutud saar" ja nõukogude laste õudusfilm "Suut Tõll" (rež. Rein Raamat). Uuematest filmidest näidatakse Martinus Daane Klemeti Dracula lugu "Fractula".

EF110 programmi lõpetab Rainer Sarneti "November".

Lisaks filmiprogrammile tähistavad Eesti Filmi Instituut, Tartu Filmifond ja Tartu Elektriteater Eesti filmi sünnipäeva 6. mail Eesti Rahva Muuseumi juures, kus meenutatakse Johannes Pääsukese esimese filmikatsetuse "Utotškini lendamised" valmimist.

Toimetaja: Anna Luther

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: