Festivalil Klaaspärlimäng kõlab lehmasarvest valmisatud leedu rahvapill

"Klaaspärlimäng" pakub kaunist klassikalist muusikat. Autor/allikas: ERR

7. juulil toimuval festivali Klaaspärlimäng avakontserdil kõlab Eesti esiettekandena Peeter Vähi kompositsioon "Birbyne Concerto", milles solistirolli täidab leedu rahvapill birbyne.

Puhkpill on tehtud lehmasarvest ja vahtra- või kirisipuust ning teadaolevalt pole analoogseid muusikainstrumente väljaspool Leedut. Orkestriga koos kõlab pill Eestis esmakordselt, soleerib Leedu kuulsaim birbyne-mängija Vytautas Kiminius.

Birbyne on oma olemuselt väga lihtne, kuid võib vajadusel võimsalt kõlada üle terve orkestri. "Kaks-kolm aastat tagasi sain Vilniuse Festivalilt ja Leedu Kammerorkestrilt tellimuse kirjutada kontsert birbynele ja orkestrile. Ei kahelnud hetkegi, sest olin kuulnud selle instrumendi tohututest tehnilistest võimalustest ning sellisest suurepärasest virtuoosist nagu Vytautas. Pealegi selgus, et kavandatav teos saab olema maailma esimene kontsert birbynele ja orkestrile," kommenteeris Klaaspärlimängu kunstiline juht, helilooja Peeter Vähi. 

Klaaspärlimängu avakontserdil 7. juulil kõlab lisaks nimetatud teosele Mendelssohni, Purcelli, Bruchi ja Paisible muusika. Laval on Klaaspärlimäng Sinfonietta Andres Mustoneni taktikepi all. Kontserti salvestab Eesti Rahvusringhääling.

Festival Klaaspärlimäng toob sel aastal vaatajate ette 12 kontserti mitmete esiettekannetega. Kava sisaldab läbilõiget eri aegade klassikast ning põnevat nüüdismuusikat erinevates žanrites. Igasuvine festival toimub Tartus 7.-12. juulini.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: