Uuel portreefilmide konkursil kasvab eelarve filmi kohta 12 000 euro võrra

Portreefilmid Eesti kultuuriloojatest.
Portreefilmid Eesti kultuuriloojatest.

Eesti Rahvusringhääling koostöös Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Kultuurkapitaliga ootab portreefilmide konkursile uusi ideid. Projektide esitamise tähtaeg on 31. jaanuar 2023.

Portreelugude uus konkurss ootab ideid filmideks, mis peegeldavad Eesti kultuurilukku ja ühiskondlikku ruumi jälje jätnud inimesi, olgu tegemist laialt tuntud korüfeede või noorte talentidega, kelle märgilisus võib teinekord piirneda ühe kitsa valdkonnaga. Oodatud on ettepanekud spordist teaduseni, meelelahutusest kultuuri alternatiivaladeni.

Konkursile oodatakse nii klassikalise portreefilmi kui ka žanrite piire kompavaid ideid. Sama oluline nagu on portreteeritava isiksus, on ka loo jutustamise viis ja vorm. Valmivad filmid võivad peegeldada inimese elukaart nii täies pikkuses või keskenduda hoopis märgilistele peatükkidele. 2023. aastal töösse minevad linateosed peaksid valmima aasta-pooleteise jooksul.  

ETV ja ETV2 peatoimetaja Urmas Oru sõnul on portreefilm üks parimaid võimalusi Eesti kultuuriloo jäädvustamiseks: "Näeme, kuidas seni valminud portreefilmid on oma jälje jätnud publikule, kas siis liigutanud või raputanud. Ka uus konkurss annab loodetavasti tõuke filmideks, mis jäävad ajas kestma ning toimivad ka aastaid hiljem vaadates."

Kokku jagatakse toetust neljale filmile, eelarve ühe filmi kohta on tõusnud 42 000 euroni.

Konkursil võivad kandideerida kõik Eestis asutatud juriidilised isikud, kelle põhitegevusala on filmide tootmine. Esitada tuleb järgmised dokumendid:

- peategelase valik ning põhjendus (1 lk)
- režissööri suhe portreteeritavasse (1 lk)
- filmi teema, kontseptsioon ja visuaalne nägemus (1–2 lk)
- stsenaarne plaan ehk treatment (3–5 lk)
- tootmise eelarve
- režissööri ja produtsendi CV
- projekti võimalik loominguline meeskond (operaator, monteerija, helilooja, toimetaja jne)
- peategelase või tema esindaja kirjalik nõusolek filmis osalemiseks

Konkursitöid oodatakse aadressile [email protected] hiljemalt 31. jaanuariks 2023.

Ideid hindab ERR-i, EFI ja Kultuurkapitali esindajatest ning sõltumatust kultuurivaldkonna eksperdist koosnev žürii. Arvesse võetakse nii valmiva filmi ideed, sisu kui ka teostatavust. Žürii valib välja neli ideed. Portreefilmi pikkus on 55–58 minutit. Uusi filme esitletakse esmalt kinos ning seejärel jõuavad need ERR-i telekanalite ekraanile.

Varasemaid portreefilme näeb Jupiteri lehel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: