Gert Raudsep: vabakutseliste loovisikute probleemile pole ühest lahendust

Teatriliidu juht Gert Raudsep ütles "Terevisioonis" antud intervjuus, et seadusandlikult on vaja muudatust, kuna on puudu vaheetapp võlaõigusliku lepingu alusel ja töölepingu alusel töötavate inimeste vahel.

Teatriliidu juht Gert Raudsep ütles, et vabakutseliste loovisikute probleemile pole ühest lahendust olemas. "Me kutsume erakondi üles, et ärge unustage ära, me saame koos teiega need lahendused välja töötada," sõnas ta ja lisas, et probleemi põhijuur on see, et kultuuri rahastamine on viimase 20 aastaga vähenenud.

"Teine probleem on seadusandlikul tasandil, et teatud grupil vabakutselistel loovisikutel puudub ligipääs ravikindlustele, pensionikindlustele ja vanemahüvitisele, sest väga palju tööd tehakse stipendiumitega," mainis Raudsep.

"Mina olin neli aastat vabakutseline ning soovisin töötada töövõtulepingute alusel, aga ma ei saanud seda teha, sest minu töö on periooditi," selgitas ta ja lisas, et õnneks oli tema sissetulek piisav, et ära elada. "Aga sellega ei kaasnenud ravikindlustust, sest mul on töös augud, siis ma pidin olema ettevõtja, aga FIE-na oli mul see jama, et ma ei saa töötuskindlustust, ehkki ma teen tegelikult töölepingu alusel töötavate inimesega samasugust tööd."

"Seadusandlikult on vaja muudatust, sest on puudu vaheetapp võlaõigusliku lepingu alusel ja töölepingu alusel töötavate inimeste vahel," rõhutas ta ja kinnitas, et seetõttu on see probleem ka palju laiem kui ka ainult loovisikud. "See on küsimus kõigi vabakutseliste kohta."

Tähiste: viimasel paaril aastal on olnud vabakutselised kultuuritegijad kultuuriministeeriumis väga tugev fookus 

Kunstiasutuste liidu tegevjuhi Kadi-Ell Tähiste sõnul on kultuuritegelaste piketi põhiline eesmärk end meelde tuletada. "Me tahame tähelepanu juhtida sellele, et enne valimisi ütlesid kõik tänased läbirääkijad oma valimisplatvormides, et nad plaanivad ka vabakutseliste loovisikute ja kultuuriteemadega tegeleda," mainis ta.

"Vabakutselised loovisikud on viimasel paaril-kolmel aastal on olnud kultuuriministeeriumis väga tugev fookus, on tehtud koostööd nii valdkonna inimestega kui ka tellitud kaks väga põhjalikku uuringut, mis annavad konkreetseid soovitusi, kuidas olukorda parandada," mainis Tähiste ja lisas, et lisaks on need uuringud üheselt ja veenvalt ära tõestanud, et loometöö eest makstakse täna liiga vähe. "Arvestades, et loometöö tegijad on väga suures osas kõrgharitud tippspetsialistid."

"Uuringud näitavad ka seda, et kultuurivaldkondade sees on need mudelid päris erinevad, aga see ei tähenda, et lahendusi ei oleks," rõhutas ta ja mainis, et kultuuriministeerium on samas valmis juba mõne kuu pärast erinevaid lahendusi tutvustama.

Toimetaja: Kaspar Viilup, intervjueeris Reimo Sildvee

Allikas: "Terevisioon"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: