Klassikaraadio toob kuulajateni kaheksa Eesti Muusika Päevade kontserti

Eesti Muusika Päevad 2021. Fotol Tallinna Uue Muusika ansambel.
Eesti Muusika Päevad 2021. Fotol Tallinna Uue Muusika ansambel. Autor/allikas: Rene Jakobson

26. aprillist kui 6. maini toob Klassikaraadio raadiokuulajateni kontserdielamused, festivalimelu ja muljed festivalilt Eesti Muusika Päevad.

Lisaks kontserdiülekannetele on argipäeviti saates "Delta" eetris intervjuud heliloojate ja esinejatega. Kontsertidel kuuldut ja nähtut peegeldab saade "Helikaja" ning sari "Nyyd-muusika" tutvustab LHV uue heliloomingu Au-tasule nomineeritud teoseid.

Festivali sündmusi vahendavad Klassikaraadios toimetajad Kaisa Jõhvik ja Johanna Mängel.

KONTSERDIÜLEKANDED KLASSIKARAADIOS

Kolmapäev, 26. aprill kell 19
Tallinna Uue Muusika Ansambel

Festivali avakontserdil Kultuurikatlas esineb Tallinna Uue Muusika Ansambel dirigent Arash Yazdani juhatusel, kaastegev on sopran Kädy Plaas.
Kava koosneb kontrastidest ja vastuoludest; vastandpooltel olevatest tugevatest häältest.

Age Veeroosi, Dror Feileri ja Arash Yazdani maailmaesiettekanded kõlavad kõrvuti Toivo Tulevi ja Sander Saarmetsa teostega. Sopran Kädy Plaas astub koos TUMA-ga üles Toivo Tulevi helges teoses, mis tugineb Henry David Thoreau kuuele viimasele sõnale.

Reede, 28. aprill kell 19
ERSO ja Normunds Šnē

Estonia kontserdisaalis toimuv suur sümfooniakontsert on alati üks festivali kõrghetki. ERSO toob sel hooajal ettekandele nelja eesti ning ühe läti helilooja loomingu.Uued teosed on kirjutanud Eesti naisheliloojad Tatjana Kozlova-Johannes, Maria Rostovtseva ning Evelin Seppar. Läti nüüdismuusikat esindab Santa Ratniece 2018. aastal valminud orkestriteos. Samuti tuleb ettekandele Lepo Sumera üks viimaseid teoseid, sümfoonia nr 6.

Kontserti juhatab läti dirigent Normunds Šnee, kes tegutseb 2006. aastast kammerorkestri Sinfonietta Riga muusikajuhina. Solistid on klarnetist Soo-Young Lee ja löökpillimängija Vambola Krigul.

Kontserdil antakse üle LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023. Laureaat pälvib 6000 eurot ning klaasikunstnik Mare Saare taiese.

Laupäev, 29. aprill kell 16
Keelpillikvartett M4gnet

Eesti Teaduste Akadeemias esineb keelpillikvartett M4gnet koosseisus: Robert Traksmann (I viiul), Katariina Maria Kits (II viiul), Mart Kuusma (vioola) ja Siluan Hirvoja (tšello).

Kavas on Eesti kvartetikunsti teedrajava meistri Heino Elleri neli ilmekat miniatuuri ning neli täiesti uut teost, mille autoriteks Lauri Jõeleht, Jonas Tarm, Mariliis Valkonen ja Kristo Klaus.

Laupäev, 29. aprill kell 19
Talvi Hunt

Nüüdismuusikale pühendunud pianist Talvi Hunt mängib Mustpeade majas toimuval kontserdil Jüri Tamverki, Tatjana Kozlova-Johannese, Malle Maltise, Elo Masingu ja Arash Yazdani loomingut.

Teosed rändavad tema sõnul traditsioonilisest klaverikäsitlusest prepareeritud klaverisse, klaver astub dialoogi elektroonikaga. Pianist kaevub klaveri sisemusse jättes maha mustad ja valged klahvid ning lõpuks astudes akustilise klaveri juurest üldse eemale kahe süntesaatori taha.

Esmaspäev, 1. mai kell 16
Torupilliorkester

Rootsi-Mihkli kirikus astub üles torupilliorkester, mille koosseisus mängivad Katariin Raska, Ulvi Võsa, Karolin Vetevoog, Kaisa Kuslapuu, Mari Meentalo ja Kerli Kislõi.

Esiettekandele tuleb kaks uudisteost: Liisa Hirschi "Earth Veins" ja Margo Kõlari "Valguse mustrid". Lisaks saab kuulata rahvakoraale ja labajalgu, unehellust ja Balthasari narinat, improvisatsioone ja džunglihääli, orelit, parmupille ja pikkvilesid.

Esmaspäev, 1. mai kell 19
Ansambel U:

Seekordse kontserdi pealkiri "21 grammi" viitab tänavuse festivali Eesti Muusika Päevad teemale, milleks on "Hing ja vaim". Muusikute sõnul tekib tahes-tahtmata soov haarata tollipulga või vaekausside järele, et nimetatud suurust lähemalt uurida.

EMTA black box'is tulevad ettekandele Age Veeroosi, Alisson Kruusmaa, Tatjana Kozlova-Johannese ja Sander Saarmetsa teosed.

Neljapäev, 4. mai kell 19
Duo Eller & Kerikmäe

Kandlemängija Anna-Liisa Eller ja pianist Taavi Kerikmäe on ebahariliku, kandle ja klahvpilli kooslusena üles astunud juba mitu aastast. Oma ühiskavades on nad põnevalt põiminud vana- ja nüüdismuusikat.

Kontserdil Mustpeade majas kõlab koos Märt-Matis Lille, Helena Tulve ja Tõnu Kõrvitsa (uudis)teostega barokiajastu helimeistrite David Kellneri ja Johann Valentin Mederi looming; mõlemad on omal moel seotud ka Eestiga.

Laupäev, 6. mai kell 19
Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel esitavad Tartu Ülikooli aulas eesti autorite muusikat. Kavas on neli oopust, nende hulgas Erkki-Sven Tüüri aasta tagasi Glasgow's esiettekandele tulnud teos ning Tauno Aintsi uudislooming.

Solistina astub üles Yena Choi.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: