Raul Sulbi värske artiklikogu uurib gooti õudust, Lovecrafti ja eesti ulmet

Raul Sulbi
Raul Sulbi Autor/allikas: Jaana Muna

Kirjastuse Fantaasia ilmus Raul Sulbi artiklite ja retsensioonide valikkogu "Terra Fantastica kartograafid 2. Kirjandusloolisi artikleid ja kriitikat 2000–2023", mis on jätkuks kolme aasta eest ilmunud esimesele samalaadsele tekstikogule.

Sarja teine köide keskendub õuduskirjanduse sünnile, täpsemalt gooti romaani buumile, käsitledes põhjalikumalt nii selle žanri klassikuid kui ka tänapäevaseid meistreid nagu Carlos Ruiz Zafón ja Guillermo del Toro. Eraldi tähelepanu all on H. P. Lovecrafti, Harry Harrisoni ja Viktor Pelevini looming, Robert A. Heinleini noorteulmekad, Frank Herberti "Düüni" saaga, William Peter Blatty "Eksortsist", Stephen Kingi "Tume Torn "ja Andrzej Sapkowski sorts Geralti maailm.

Raamatu teine pool on pühendatud eesti ulme ajaloole, alates kõige varasemast ajast kuni kuldajastuni 20. ja 21. sajandi vahetusel ning žanri tänaste arenguteni. Eraldi käsitluse saab Vahur Afanasjevi, Matt Barkeri, Veiko Belialsi, Meelis Friedenthali, Indrek Hargla, Henn-Kaarel Hellati, Tiit Tarlapi ja Wimbergi looming, aga ka Uku Masingu ja Herta Laipaiga seosed ulmega. Eksklusiivsena leiab kogumikust verivärske ülevaateartikli "Eesti ulmest 150 aasta jooksul", mis on 2023. aasta mais ilmunud ukrainakeelse eesti ulme antoloogia saatesõna esmatrükk eesti keeles.

Suur hulk raamatus ilmuvaid tekste on varem trükivalgust näinud Loomingus, Vikerkaares, Postimehe AK-s, ERRi kultuuriportaalis, Eesti Ekspressi Areenis, Sirbis, Keskusis, veebiajakirjas Reaktor ja mujal kultuuriajakirjanduses. Raamat on värvitahvlitega illustreeritud ning sisaldab valikbibliograafiat ja põhjalikku isikunimede registrit.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: