Pildid: Viimsi Artiumis esietendub Elmo Nüganeni uuslavastus "Dissonantsed"

{{1689752160000 | amCalendar}}

Neljapäeval esietendub Viimsi Artiumi suures saalis Elmo Nüganeni uuslavastus "Dissonantsed". Tom Stoppardi näidendil "Every Good Boy Deserves Favour" põhinev lavastus räägib loo dissidendi saatusest totalitaarses ühiskonnas.

"Millist erakordset vaprust ilmutavad üksikud inimesed totalitaarses ühiskonnas. Trotsides vanglaid, vaimuhaiglat ja piinamisi, nõudes inimese põhiõigusi. Nad olid vabad inimesed, mitte orjad. See lugu räägibki sellistest inimestest nagu Lagle Parek, Mart Niklus, Anna Politkovskaja, Aleksei Navalnõi ja paljud teised," ütles lavastaja Elmo Nüganen.

Milline on dissidendi saatus? Mida teeb režiim teisitimõtlejaga, keda pole võimalik murda ega vaigistada, inimesega, kes on orkestreeritud ühiskonna jaoks nagu läbitungiv dissonantne heli. Poliitvang pannakse ühes Venemaa vaimuhaiglas kongi jagama hullumeelse trianglimängijaga, kes kujutab ette, et tema käsutuses on orkester.

Laval on Jan Uuspõld, Peeter Tammearu, Priit Võigemast, Tõnu Kaljuste, Kadri Voorand, Timotheus Tats / Tobias Tark ja Tallinna Kammerorkester. Autor Tom Stoppard, muusika André Previn, lavastaja Elmo Nüganen, kunstnik Kristjan Suits, muusikajuht ja dirigent Tõnu Kaljuste.

Kümneaastased näitlejad Tobias Tark ja Timotheos Tats saavad lavastusest omamoodi aru.

"See räägib ühest mehest, kes on Jan Uuspõld, kes pannakse vaimuhaigete vanglasse," selgitas Tats.

"Mu isa pandi vaimuhaiglasse laimu pärast. Ja ma tahan temaga väga kohtuda ja tahaksin väga, et ta tuleks koju," kirjeldas Tark.

Esimest korda on draamanäitlejana laval Kadri Voorand. "Minu roll on õpetaja, kes on küll noor, aga juba üsna kibestunud ja väga kalk ja üsna ebameeldiv inimene. Ma võib-olla ütlen ja teen asju nii nagu Kadri ei ütleks ega käituks," rääkis ta.

Ühe tegelasena on laval Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatamisel. Kuigi orkester eksisteerib vaid peategelase kujutelmas, siis muusika jõuab päriselt publikuni.

"Orkestri all peetakse silmas kujundi mõttes, et see on ühiskond, eksole. Et dirigent on siis see diktaator, kes dikteerib, millises rütmis ja mida tuleb mängida ja orkester on see sõnakuulelik ühiskond, kes teeb seda, mida diktaator soovib," selgitas Nüganen.

Esietenduse eel on noored näitlejad elevil ja närvis. Prooviperioodil on Nüganen neile alati toeks olnud.

"Küll natuke nõudlik, sest prooviks ikka, et tuleks äge ja kihvt välja see lavastus, aga muidu äge," ütles Tark.

"Ma arvan ka, et Elmo on väga hea eeskuju ja Elmo treenib meid väga hästi," lisas Tats.

Esietendus 20. juulil Viimsi Artiumis.

Lavastus valmib Nargenfestivali, Viimsi Artiumi ja Tallinna Filharmoonia koostööna. 

Toimetaja: Kaspar Viilup, Grete Teearu, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: