Tartu Uue Teatri uuslavastuses kohtub Ene Mihkelsoni luule tantsuga

Alt vasakult: helikujundaja Karl Saks, autor-lavastaja Joosep Susi, kunstnik Arthur Arula. Teisest reast vasakult: valguskunstnik Oliver Kulpsoo, näitlejad Ragnar Uustal, Johanna Vaiksoo, Ekke Hekles ja Grete Jürgenson, autor-lavastaja Maret Tamme
Alt vasakult: helikujundaja Karl Saks, autor-lavastaja Joosep Susi, kunstnik Arthur Arula. Teisest reast vasakult: valguskunstnik Oliver Kulpsoo, näitlejad Ragnar Uustal, Johanna Vaiksoo, Ekke Hekles ja Grete Jürgenson, autor-lavastaja Maret Tamme Autor/allikas: Henry Griin

Sel laupäeval esietendub Tartu Uues Teatris Maret Tamme ja Joosep Susi tantsulavastus "Ma jään kaevu / juurde igavesti jooma".

Lavastus "Ma jään kaevu / juurde igavesti jooma" põhineb Mihkelsoni 11 luulekogul aastatest 1978–2010 ja lähtub luuletuste lüürilisest põhitoonist, loost olulisemaks muutub ainulise lugeja kogemus.

Trupp on mihkelsonlikus rütmis kompinud isiklikke elu- ja valukogemusi, otsinud üles nende endi väljapääsutused ja paratamatused, mida iseloomustavad lõppematu liikumine, pidevusetus ja pidevuse otsing, ummikseisud ja üksteisesse sulanduvad mälujäljed. Loobutakse sõnast, et kogeda luulet.

"Ene Mihkelsoni lüürika algab tõdemusest, millest kaugemale justkui ei saagi enam minna: mina on viga. See on radikaalne suletus, mida hakatakse lahti harutama, et jõuda küsimuseni mina vigasuse põhjustest ja võimalikest väljapääsudest," kommenteeris üks autor-lavastajatest, kirjandusteadlane Joosep Susi.

"Väljapääsutuse põhjused ulatuvad teise maailmasõja järgsesse aega, teosed keskenduvad mäletamisele ja mälule, lähedastele ja nende reetmisele, tõele ja tõe otsimisele, varjunditele ja varjudele, mis neid isiklikke lugusid saadavad. Mihkelson ise on aga tabavalt sõnastanud, et tema loomingu prototüübiks on kogu eesti rahvas."

Laval on Grete Jürgenson ja Ekke Hekles ning külalistena Johanna Vaiksoo ja Ragnar Uustal. Loometiimis on veel lisaks autor-lavastajatele Maret Tammele ja Joosep Susile kunstnik Arthur Arula, valguskunstnik Oliver Kulpsoo, helikujundaja Karl Saks ja plakatikunstnik Krista Mölder.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: