X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Mart Koldits: Voldemar Panso mõju on raske sõnadesse panna

Foto: ERR/Anneli Milistver

Voldemar Panso sünniaastapäeva puhul tähistatakse täna, 30. novembril Panso päeva, mille puhul antakse ühele väljapaistvale lavakunstikooli tudengile üle Panso preemia. Lavakunstikooli peakoordinaator Mart Koldits loodab, et teatritudengid mõistavad Panso suurt panust Eesti teatri arengusse.

Kolditsa sõnul tähistatakse Panso päeva, et koos hoida kogukonda ja traditsiooni. "Panso pidu lavakunstikoolis on selline Eesti teatri kogukonda kooshoidev kokkutuleku traditsioon olnud," sõnas ta.

Panso preemia laureaadi valivad lavakunstikooli juhtkond ja õpetajad. "Me proovime mõelda niimoodi, et kes on sellele kursusele olnud oluline inimene, kes on kursuse töökultuuri, intellektuaalset kultuuri või suhtumist mõjutanud või juhtinud. Loomulikult kuulub sinna juurde ka erialane võimekus," rääkis Koldits.

"Loodetavasti me oleme suutnud sellele tudengile anda mingi aimduse, kui suur see panus oli, mille Panso Eesti teatri arengule kaasa tõi. Kooli loomine ja teatri uuendus, mida ta omal ajal läbi viis, professionaalsuse sisse toomine. Ma arvan, et seda ei suuda sõnadesse panna," märkis Koldits.

Panso kaudu on Kolditsa sõnul tulnud just süsteemsus ja järjepidevus. "Tema tuli väga läbi tunnetatud ja proovitud ja arendatud süsteemiga ning juurutas seda nii teatris, kuid ma arvan, et isegi suurem mõju, kui me räägime pikemaaegsusest, võis olla just selle kooli ja süsteemi loomine," arvas koolijuht.

Lavakunstikoolis peab Panso peo korraldama kõige noorem kursus. "On mingisugused rituaalis välja kujunenud, näiteks kuidas tort lahti lõigatakse. Põhiline on see, et järjepidevust vaadata, et kuidas kõik senised Panso preemia laureaadid üles rivistatakse ja nad igaüks saavad soovida midagi uuele laureaadile," kirjeldas Koldits.

Panso preemia laureaat selgub täna, 30. novembril Tartu Uues Teatris etenduva lavakunstikooli 31. lennu ja Renate Keerdi lavastuse "Päeva lõpus, kiigu" järgselt.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Allikas: "Vikerhommik", intervjueerisid Margit Kilumets ja Taavi Libe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: