X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kaks Eesti animafilmi kandideerivad lühianimatsiooni Oscari kategoorias

Kaader Lucia Mrzljaki animatsioonist
Kaader Lucia Mrzljaki animatsioonist "Eeva" Autor/allikas: Kaader filmist

Morten Tšinakovi ja Lucija Mrzljaki "Eeva" (Eesti Joonisfilm) ning Priit Tenderi "Koerkorter" (Nukufilm) kandideerivad Ameerika Filmiakadeemia Oscarile lühianimatsiooni kategoorias.

2023. aasta on Eesti Joonisfilmis koostöös stuudioga Adriatic Animation valminud "Eevale" igati edukas olnud. Aasta algul jõudis "Eeva" esimese eesti filmina maailma ühe suurima ja mainekama festivali Berlinale lühifilmide võistlusprogrammi. Aaasta jooksul on "Eeva" kogunud erinevatel festivalidel 25 auhinda. Parima lühianimafilmi auhind Nashville'i filmifestivalilt avas tee Oscarile kandideerimiseks. 

Teise filmina "Eeva" kõrval kandideerib Oscarile Priit Tenderi stuudios Nukufilm valminud "Koerkorter", mis alustas teekonda festivalidel 2022. aastal. Praeguseks on film võitnud 30 auhinda, teiste seas ka Stuttgardi animafestivali peaauhinna ja In the Palace (Sofia) lühifilmide festivalil parima animafilmi auhinna, mis tagasid võimaluse Oscarile kandideerida.

Eesti animafilmid on varemgi Oscari kandidaatide hulka jõudnud, näiteks 2010. aastal kandideerisid Priit ja Olga Pärna "Tuukrid vihmas" ning Rao Heidmetsa "Kaasasündinud kohustused". Möödunud aastal kandideeris parima lühianimatsiooni Oscarile Sander Joone "Sierra".

Eesti Joonisfilmi produtsendi Kalev Tamme sõnul on mõlemad kunstiliselt omanäolised ja sisukad animafilmid. "Rõõm on tõdeda, et eesti animatsiooni jätkuvalt märgatakse ning jätkuvalt hinnatakse laias maailmas."

Stuudio Nukufilm produtsent Kerdi Oengo kinnitas, et kaks lühifilmi Oscari pikas nimekirjas samal aastal ühelt väikeriigilt on tähendusrikas tõik. "See näitab, et eesti animafilm on maailmas väga heal tasemel nii sisuliselt kui tehniliselt. Mul on hea meel, et saame sellega riigi mainesse ja tuntusesse panustada."

18. detsembril algab eelhääletus ning 21. detsembril peab selguma 15 filmi, mis jätkavad shortlist'is lühianimatsiooni Oscarile kandideerimist.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: