Noore Kunstniku preemia laureaat suhestub südame ja Jupiteriga

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Marianne Jõgi

Marianne Jõgi isikunäitus „Kuuldamatud 2: Ainesest sõltumatu side“
Draakoni galerii, 5. - 15. veebruar 2014

Marianne Jõgi (1983) lõpetas 2004. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli muusikateooria erialal, 2010. aastal Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri erialal ja kaitses 2013. aastal Eesti Kunstiakadeemias magistrikraadi installatsiooni ja skulptuuri erialal. 2013. aastal pälvis Marianne Jõgi Eesti Kunstiakadeemia lõputööde näitusel „TASE´13“ eksponeeritud magistriprojektiga „Kuuldamatud“ MTÜ Noor Kunst ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös välja antava Noore Kunstniku preemia, millega kaasneb ka isikunäitus Hobusepea või Draakoni galeriis. MTÜ Noor Kunst on loodud 2005. aastal ettevõtjate Guido Sammelselg ja Armin Kõomägi poolt, eesmärgiga toetada ja innustada Eesti kunstnike kõige nooremat põlvkonda. Idee sünni juures mängisid aktiivset rolli kunstnikud ja kunstiõppejõud Kaido Ole ning Marko Mäetamm. Tänaseks kuuluvad NK rahastajate ringi ka ettevõtjad Indrek Prants, Sven Mansberg ja Rene Kuulmann.
Marianne Jõgi:
„Installatsioon lähtub kahe objekti pinnalt resoneeruvate ülemhelide oma-vahelisest suhtest. Suurem objekt kannab nimetust „Südame helikeha“, mis on korpuseks reaalajas pulseerivate südamelöökide ülemhelide jaoks. Väiksem objekt on „Jupiteri helikeha“, milles resoneeruvaks pinnaks on sissepoole iseennast lõputult peegeldav hõbefooliumiga kaetud kerapeegel. See on ruum, kuhu inimene oma silmaga sisse ei näe, kuid millele on võimalik läheneda mõttes. „Jupiteri helikeha“ vormivalikul on lähtekohaks ettekujutuslik reis Jupiterile, mis oleks samuti lõpmatu, sest planeet on teadaolevalt gaasiline. See helikeha on kõlariks NASA Voyageri poolt Jupiterilt salvestatud elektromagnetlainetele, mis on muundatud kõrvale kuuldavateks akustilisteks laineteks.
Kahest heliallikast pärit helisignaalide vaheline harmoonia või dissonants sõltub sellest, kui palju on nende vahel ühiseid ülemhelisid. Installatsioon võimaldab igal inimesel kuulata oma südame hääles peituvaid ülemhelisid suhtes Jupiteri poolt „lauldud” helidega ja hinnata ise, kas galeriis kostuv muusikaline dialoog on talle meelepärane või mitte. Mida rohkem on ühiseid ülemhelisid, seda harmoonilisema ja meeldivamana tundub dialoog, mida vähem neid on, seda rohkem kaldub subjektiivne hinnang ebakõla poole.
Projekti tegemist inspireeris äratundmine, et millegi nii lähedaloleva nagu meie oma süda ja millegi nii kaugelasuva nagu Jupiter vahel on ühiseid elemente. Kui füüsikaline suhestumine on võimalik nii kaugete vahemaade taha, siis peaks see olema võimalik ka lähedamalasuvate kehadega.“
Näituse avamine on teisipäeval, 04.02.2014 kell 17.00
Erilised tänud: Jaanus Ismael, Taavi Suisalu, Eino Mäelt.
Tänud: Kaido Ole, Neeme Külm, Reimo Võsa-Tangsoo, Rauno Roosilill.
Toetavad: Eesti Kultuurkapital, MTÜ No.or Kunst, Baltic Steel Center, Ruukki, Finsad Group, Lean System ® Tieto, ComIndEn, Well Done Grupp, Mari Hanikat, Siv Furu, Bodil Granskog, Christer Granskog, Alexander Hämelin, Erik Hämelin, Andra Larin-van der Pijl, Alix Lindros, Amalia Lindros, Helen Oit, Dimitri Solovjev, Irina Solovjeva, Gregor Taul, Triinu Toukhcher, Tõnu Tunnel, Ülane Vilumets.
Näituseid Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Draakoni galerii

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: