Maikellukese päevad: kasu peal väljas ja Estonian Bad Dream Big Band ({{commentsTotal}})

Maikellukese päevad
Maikellukese päevad Autor/allikas: press

Laupäeval, 24. mail toimub Kanuti Gildi SAALis festival Maikellukese Päevad 2014, kus presenteeritakse kunstnike unelmate ideid ning nendele ideedele teadlaste poolt pakutud lahendusi.

Kunagi kohaliku reklaamiajastu algul figureeris kõikides lehtedes küsimus: “Mis juhtub siis, kui kokku saavad koeratoit ja teadus?” ning samas oli muidugi ka rasvases kirjas vastus, vististi “Pedigree Pal”. Samamoodi küsime tänavustel Maikellukese Päevadel: “mis juhtub siis, kui kokku saavad kesklinna keldrite geenius ja Mustamäe metsade mõtleja?” Vastust sellele tahaks varsti rikkale naabrile raske raha eest maha müüa. Aga mitte ainult! Kui luup kõrvale panna ja pikksilmaga vaadata, paistab siin suurem maalihe kogu ühiskonnas – mitte ainult jäälõhkumine kunsti ja tehnikateaduse vahel, vaid uue, teadliku, loova kuid ka mõtleva renessansiinimese taassünd.

Kunstnik on tänase seisuga siiski oma vana hea, sabasööva süsteemi ohver. Kõikehõlmavaid, universumit loksutavaid ideid teostatakse ikka ja jälle vanas tuttavas kinnises ruumis, ammuleiutatud rattas: “idee-Kulka-supp-suur pauk-nälg-idee…” Kunstniku roll ühiskonnas kipub jääma oma kännu otsas näägutamiseks, kõigest räägitakse, kõigest ammutatakse ideid, kuid selles “kõiges” osalemiseks jääb midagi puudu. Siis on kunstnik solvunud, et teda pole kellelegi vaja ning kõik teised solvunud, et mis see muidusööja kraaksub.

Maikellukese päevad astuvad esimese sammu silmapiirini kulgeval renessansiteel ning küsivad: “Kuidas olla kasulik kunstnik?“ Nad viisid unistajad kunstnikud otsejoones reaalsuse staapi – Tehnikaülikooli MEKTORYsse, pakkudes praktilise lahendusena kunstnikele ja teadlastele kohtumist kõigepealt “speed date’i” vormis. Seejärel hakkasid omavahel haakunud praktikud ja visionäärid unelmate ideele reaalset lahendust otsima.
Laupäeval, 24. mail, algusega kell 16:00 toimuvad unelmate ideede reaalsete lahenduste presentatsioonid.

Ühel või teisel moel osalevad festivalil teadlased:
Priit Raspel (infotehnoloogia), Jaak Kikas (füüsika), Sirje Keevallik (meteoroloogia), Kristjan Port (spordibioloogia), Jaan Übi (informaatika), Karsten Staehr (majandusteadus), Maarja Kruusmaa (biomehhaanika, robootika), Luule Sakkeus (demograafia), Katri Pindsoo (okeanograafia, murdlained), Maris Eelsalu (okeanograafia, murdlained), Ragnar Viir (füsiaatria), Indrek Ibrus (kommunikatsioon ja infoteadused), Rainer Kattel (majandusteadus), Tarmo Soomere (merefüüsika), Kristjan Sisa (praktik)

… ja kunstnikud:
Taavi Kerikmäe (kaasaegne muusika), Kadri Noormets (etenduskunst, kirjutamine), Villu Plink (visuaalne ja etenduskunst), Silja Saarepuu (visuaalne ja etenduskunst), Jüri Shestakov (film, eriefektid), Nagu Naine Oleks Kodus (mäng), Mart Koldits (teater), Eike Ülevain (kaasaegne tants), Liisi Eelmaa (teatrikunst, visuaalne kunst), Minna Hint (teatrikunst, visuaalne kunst), Lilli-Krõõt Repnau (graafika, animatsioon),
Estonian Bad Dream Big Band koosseisus: Heikki Tikas, Pearu Helenurm, Raul Keller, Ann Reimann, Taavi Tulev, Jakob Juhkam, Talis Paide, Andres Lõo, Tanel Paliale, Hello Upan, Tarvo Kaspar Toome, Kalle Tikas, Ekke Västrik, Taavet Jansen, Kristo Roots, Peeter Salmela, Kalle Klein, Kaur Garšnek jt.

Festivali ajakava on saadaval aadressil www.saal.ee

 

Allikas: Kanuti Gildi SaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: