Koolon. Arbo Tammiksaar: kogu selle filmi saamislugu on üks igavene piin ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Hooaja teises Kooloni saates käis külas Arbo Tammiksaar, kes on eelkõige tuntud läbi enda kireva pereelu, kuid ta on ka režissöör. Ta tegi koostöös Jaak Kilmiga dokumentaalfilmi "Kristus elab Siberis", mis on olnud ka väga edukas mitmetel festivalidel. Ta rääkis perekonnast, lastest ning sellest, kuidas tema dokumentaalfilmi fookus läbi aja muutus.

"Sellest filmist oli meil nii tohutult versioone - oli versioon, mis keskendus kahele perele; oli versioon, mis rääkis vissarioonlaste kõrgeimast õppeasutusest, kuid ka sellest ei ole filmis ühtki kaadrit," toob Tammiksaar välja selle, kuidas fokusseerimise huvides on tulnud paljust väga huvitavast materjalist selle filmi puhul loobuda. "Sa pead pidevalt tegema üsna drastilisi otsuseid - piisab tõesti juba sellest, kui keegi tuleb ja ütleb enda arvamuse selgesõnaliselt välja, siis rohkem ei olegi vaja, et mingist materjalist loobuda."

"Ma ei näe seda filmi vaadates enam terviklikku filmi, vaid ma näen eraldi stseene ja kaadreid, mille puhul ma mõtlen koguaeg - pagan, küll see oli jube, palju oli sääski ja kui raske oli seda teha," toob režissöör välja, et filmi "Kristus elab Siberis" kulges meeletult läbi raskuste ning sellele tagasimõeldes hakkab juba valus. Eriti raskeks osutus ka Isa Vissarioni kaadrissesaamine ning sellepärast on tema osa ka filmis suhteliselt lühikeseks jäänud. "Tuleb tunda rõõmu nendegi hetkede üle, milles teda näha on."

Arbo Tammiksaar toob välja, et tema loomingulises pildis väga televisiooni enam ei ole, filmiprojekte on väga palju küll ootamas ja seismas, kuid ei jõua nendega piisavalt palju tegeleda. "Kuidagi selle ettevalmistusprotsessi peale kulub nii palju aega - juba see stsenaariumide kirjutamine on omaette töö ja siis veel see ümberkirjutamine. Ma ei ole leidnud väga mingit edasiviivat jõudu." Ta toob välja, et see on lihtsalt tema elu üks osa, et tuleb mõelda kõigi nende projektida peale, mis on läinud vett vedama - nende seas on nii mängufilme, telesarju kui lastesaateid.

Enda loomingulise tegevusega ei ole Tammiksaar kunagi olnud kuigi suure tähelepanu keskmes, kuid enda naisega koos läbiviidud teleprojektide käigus sai talle mõneks ajaks see meeletu tähelepanu osaks. "Eks mulle on selle pärast ka halvasti öeldud - oleks me selle sarja tegemise ajal algul olnud Eestis, siis oleks ilmselt päris kõvasti saanud, aga nüüd hiljem juba öeldakse pigem hästi."

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: