Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Muusika Päevad avalikustasid kümnete esiettekannetega programmi

{{1454501046000 | amCalendar}}
Foto: Kaupo Kikkas

7.-16. aprillini toimuv Eesti heliloojate uudisloomingut tutvustav festival Eesti Muusika Päevad kannab tänavu nimetust "Roheline heli?" ja pakub nädala jooksul kuulajaile üle 30 esiettekande, kutsub ellu LHV uue heliloomingu Au-tasu ja siirdub kontsertidega esmakordselt Viimsisse.

"Kui me oleme kursis pariisi kliimakonverentsiga, siis kunsti ja muusikarahvas tahab ka oma panuse sinna anda ja muusika oma olemuselt on üks roheline asi, et pillimäng ei vaja täiendavat elektrit ega täiendavat midagi, mis saastab," ütles Eesti Muusika Päevade kunstiline juht Timo Steiner "Aktuaalsele kaamerale".

Eesti Muusika Päevad (EMP) on esiettekannete festival ja aasta nüüdismuusika tippsündmus Eestis, mis koondab valdkonna rahvusvaheliselt tunnustatud tegijad. Heliloojatest on uute teostega tänavusel festivalil esindatud Ülo Krigul, Mirjam Tally, Jüri Reinvere, Toivo Tulev, Märt Matis Lill, Maria Kõrvits, Evelin Seppar, Helena Tulve, Margo Kõlar, Mart Siimer, Marianna Liik, Ardo Ran Varres jt.

Tegemist on EMPi jaoks märgilise festivaliaastaga, kuna LHV Pank koostöös Eesti Heliloojate Liiduga asutas esmakordselt Eestis värskeimat uudisloomingut tunnustava LHV uue heliloomingu Au-tasu, millele saavad kandideerida kõik 2015. aastal kõlanud uudisteosed. Esimene laureaat kuulutatakse välja 15. aprillil toimuval ERSO kontserdil.

Festivali üheks oodatumaks sündmuseks on mitmekülgse helilooja Ardo Ran Varrese lavalise serenaadi "Käidi ja külvati varjude seemneid, sest valgus hakkas võrsuma" esiettekanne, mille lavastab Berliinis resideeruv Liis Kolle, valguslahenduse eest hoolitseb Oliver Kulpsoo, helirežiiga tegeleb Tammo Sumera, esitavad Jaanika Kilgi ja Taniel Kirikal Vox Clamantisest ning ansambel YXUS. Muusikalist valgusteatrit, nagu kirjeldab seda Varres ise, saab kuulata 9.-10. aprillil Viimsis Black Box Stuudios (Rohuneeme tee 1/7). Tegemist on esimese avaliku üritusega selles kaasaegsete võimalustega ruumis, mis asub Viimsis otse mere ääres.

""Käidi ja külvati..." on teos, kus kohtuvad heli ja valgus. Kasutan muusikas Artur Alliksaare tekste, mis räägivad ööst ja sellega seonduvast. Kõik see vormub lavaliseks tervikuks suures blackbox tüüpi ruumis, kuhu ehitatakse spetsiaalselt tribüün ja lava, valguspark ning helivõimendus," kirjeldas Varres eesootavaid etendusi.

Uut heliloomingut esitavad festivalinädalal Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, YXUS Ensemble, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, ansambel Una Corda, pianist Age Juurikas, tšellist Leho Karin, vokaalgrupp Estonian Voices jt. Osa kontserte sünnib koostöös Eesti Kontserdi, Eesti Interpreetide Liidu ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga. Kuulata saab noorema põlvkonna säravaid muusikuid, sest just EMP on platvorm noortele heliloojatele ja interpreetidele, kes on valmis rahvusvaheliseks tähelennuks.

"Meile saabub külla selline ansambel nagu Nordic Affect, kes oma väga virtuoosses programmeerimisoskuses, kavade koostamisel ühendavad sageli asju, mis on vastandlikud, nagu näiteks vanamuusika ja uus muusika," kirjeldas Eesti Muusika Päevade kunstiline juht Helena Tulve.

EMP raames toimub ka Eesti Noorteühenduste Liidu poolt auhinnaga Noorteprojekt 2015 ja Tallinna Spordi- ja Noorsooameti poolt auhinnaga Suured Toed 2015 pärjatud mini-EMP, Põhjamaades ainulaadse kontseptsiooniga nüüdismuusika festival noortele, mida korraldavad gümnaasiuminoored ise.

Eesti vanima, 1979. aastast peetava muusikafestivali Eesti Muusika Päevad kava hõlmab mitmesugustest žanritest tuntud muusikuid ja ühendab eri kunstivorme. 2015. aastal tunnustati EMPi Euroopa festivalide kvaliteedimärgiga. Festivali raames toimub Põhjamaade nüüdismuusikafestivalide võrgustiku Fenoba konverents.

Festivali Eesti Muusika Päevad korraldab Eesti Heliloojate Liit, kunstilised juhid on heliloojad Helena Tulve ja Timo Steiner. 2016. aasta festivali teema "Roheline heli?" toetab keskkonnateadlikkust, uus- ja taaskasutust kui mõtteviisi, helimaailmade märkamist erinevates keskkondades, annab võimaluse kaasata erinevais žanrites tegutsevaid koosseise, ühendada erinevaid mõttemaailmu, mis kokkupuutes loovad värskeid loomingulisi tulemusi. Festivali visuaali autor on Joosep Siitan, kontsertide valguslahenduste eest hoolitseb Elo Liiv.

Festivali toetavad kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Eesti Autorite Ühing, Hansaplant, Meriton Hotels, Solaris keskus jt

Vaadake kava.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: