Valmis dokumentaalfilm Balti Ülikoolist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

70 aastat tagasi asutasid balti sõjapõgenikest akadeemikud Hamburgis Balti Ülikooli. Ühe toonase tudengi tütar, režissöör Helga Merits on ülikooli loost vändanud dokumentaalfilmi "Balti ülikooli lugu".

Hollandist pärit režissöör Helga Merits sai filmi idee oma isast järelejäänud dokumente sorteerides, kus muude paberite hulgas oli ka kaustik materjalidega balti ülikooli kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera". "Alguses tundus, et hea küll, on üks ülikool, aga siis sain teada, et see asutati kohe pärast sõda puruks pommitatud Hamburgis. Asutajad olid baltimaade akadeemikud, kes olid just kõigest ilma jäänud ja on hämmastav, et inimesed, kes elavad varemetes linnas ning on kõik kaotanud, mõtlevad ülikooli asutamisele," selgitas Helga Merits.

Filmi tegemise käigus tuli ootamatult välja 1948. aastal vändatud dokumentaalfilm autentsete kaadritega Balti Ülikoolist, mis oleks aga äärepealt prügikasti sattunud, kuna üks toonastest tudengitest, nüüdseks 90-aastane härra, oli materjali valikus sügavalt pettunud. "Pettumuse põhjus oli selles, et filmi monteerija oli lõiganud välja kõik kohad, kus tudengid või õppejõud suitsetasid,
aga tol ajal suitsetati väga palju, mistõttu oli filmist välja jäänud palju hinnalist materjali," tõdes filmi režissöör Helga Merits.

Helga Meritsa filmi "Balti ülikooli lugu" esitleti täna Okupatsioonide muuseumis ning Rahvusringhäälingu eetrisse peaks film jõudma märtsi lõpus.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Aktuaalne kaamera

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: