Dokumentalist Helga Merits: on palju teemasid, millest teise maailmasõjaga seoses veel ei räägita

Eesti juurtega Hollandi dokumentalist Helga Merits esitleb 6. veebruaril Tallinnas Vabamus oma uut dokumentaalfilmi "Coming Home Soon" ehk "Tuleme varsti koju". Film räägib Eesti põgenikest Saksamaal, Geislingenis.

Helga Meritsa viies dokumentaalfilm käsitleb teise maailmasõja lõpuaastate sündmusi, kui sõja jalust põgenenud pered seati liitlaste otsusega sisse Saksamaal, Geislingeni linnas, vahendas "Aktuaalne kaamera". Meritsa film toob läbi haruldaste amatöörkaadrite ja arhiivimaterjalide vaataja ette inimlikult puudutavad lood pagulastest. Temaatikalt paigutuvad need väga teravalt tänasesse päeva, kui Euroopas on taas põgenikekriis.

"Kui inimesed on kogenud sõda, on neil vajadus olla koos, puhata, koguda end," ütles dokumentalist Helga Merits ja lisas, et nii oli näiteks teater, mille Eesti pagulased Geislingis tegid, väga oluline elu osa. "Nõndasamuti olid koorid väga olulised, sest läbi nende saidinimesed ühtse rühmana oma tundeid väljendada."

Helga Merits kinnitas, et Euroopas on palju seda, millest teise maailmasõjaga seoses ikka veel ei räägita. Need tõrjutud mälestused lähevad aga edasi põlvest põlve. "Sellel on oma mõju sellele, kuidas sa mõtled ja kellena end tunned," tõdes ta ja nentis, et sellele on vaja mõelda. "See annab teatud vabaduse vaadata tulevikku, kuid esmalt peab toime tulema minevikuga."

Helga Meritsa dokumentaalfilmi "Tuleme varsti koju" näitab ETV 24. veebruaril.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: