Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ugala lavastus "Oleanna" jõuab USA ja Euroopa lavadele

"Oleanna" Autor/allikas: Gabriela Liivamägi

Kahe nädala jooksul annab Ugala teater lavastusega "Oleanna" neli etendust kahel mandril. Väliseestlaste kogukondadele Ameerika Ühendriikides antakse etendused 20. mail New Yorgi Eesti Majas ja 22. mail Chicago Eesti Majas. Seejärel naastakse Euroopasse, et mängida lavastust Brüsselis 29. mail ja Luksemburgis 30. mail.

David Mameti näidendil põhinev Taago Tubina lavastus lahkab õpilase ja õppejõu võimusuhteid kaasaegses haridussüsteemis. Tavapärase teatrisaali asemel toimuvad etendused (üli)koolide auditooriumites. USAs toimuvad etendused Eesti Majades, ent nii Brüsselis kui Luksemburgis on mängupaigaks auditooriumisaalid.

Etenduste järel toimub lavastaja Taago Tubina eestvedamisel ka vestlusring "Jutud, mis algavad siis, kui etendus lõpeb", et arutleda koos publikuga lavastuses tõstatuvatel teemadel.

Maailmakuulsa näitekirjaniku David Mameti, kelle kodulinnas Chicagos ka üks etendus antakse, näidendi fookuses on võimusuhted, mille kaudu sunnitakse meid hindama ja mõtestama nüüdisaegse haridussüsteemi olemust, õpilase-õpetaja kontakti tundlikku loomust ning laiemalt inimestevahelise suhtluse võimalikkust. Kellel on õigus ja kes eksib? Kes keda tegelikult ära kasutab? Millised on õpilase ning õpetaja õiguste ja kohustuste piirid? Vastused neile küsimustele sõltuvad enamasti valitud vaatenurgast.

Lavastus esietendus 3. oktoobril 2015 Viljandi Gümnaasiumi auditooriumis. Näidendi tõlkis Kai Aareleid, kunstnik Liisa Soolepp. Mängivad Klaudia Tiitsmaa ja Janek Vadi. Klaudia Tiitsmaa oli oma rolli eest nomineeritud ka Eesti teatri aastaauhinnale.

"Oleanna" külalisetendused USA väliseestlastele saavad teoks tänu kultuuriministeeriumi programmi "Eesti kultuur maailmas" toetusele. Sügisest näeb "Oleannat" taas tavapärases mängupaigas Viljandi Gümnaasiumi auditooriumis.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: