Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ooperikuningas Placido Domingo: noortelt muusikutelt on palju õppida

Placido Domingo
Placido Domingo Autor/allikas: Vyacheslav Prokofyev/TASS/Scanpix

Juuli alguses esineb Eestis Ameerika talentide sümfooniaorkester YOA, mida juhatavad tippdirigendid Benjamin Zander ja Carlos Miguel Prieto ning mille on ellu kutsunud ooperikuningaks tituleeritud Placido Domingo.

"The King of Opera" ja "a true renaissance man in music" on vaid vähesed näited, kuidas rahvusvaheline ajakirjandus viitab Hispaania dirigendile ja tenorile Placido Domingole.

Domingo on pärit muusikute perest – tema vanemad olid näitlejad zarzuelas, mis on Hispaania muusikateater. Oma õpingute algusaastatel keskendus Placido klaverimängule ning dirigeerimisele. Alles hilisematel aastatel jõudis ta laulmise juurde. Enne lauljana kuulsaks saamist andis ta klaveribaarides kontserte ning esines telesaadetes väikeste etteastetega.

Tema töövõimekus on fenomenaalne: ta on mänginud 143 ooperirolli, esinenud rohkem kui 3632 korda ja juhatanud ligi 500 kontserti. Domingo on lisatud ka Guinnessi rekordite raamatusse oma repertuaari laiahaardelisuse ja 101 lavale tagasikutsumise pärast, mis sai talle osaks pärast Verdi Otello ettekandmist Viini Riiklikus Ooperiteatris. Koos oma kolleegide José Carrerase ja Luciano Pavarottiga andis ta 1990. aastatel nüüdseks juba legendaarseks muutunud Kolme Tenori kontserte. Domingo ise kommenteerib lauljate vahelist suhtlust, kui tervislikku võistlust - mida üks teeb hästi, suudab teine teha veelgi paremini.

Aastatega on Domingo hääl muutunud madalamaks ning nüüd 75-aastasena eelistab ta rolle ette kanda baritonina. Kuigi tal keerlesid peas loobumise mõtted, ei tundunud laulmise lõpetamine võimalik – ta oli terve oma elu laval veetnud. Eriti meeldivad mehele Verdi ooperid, kuna nendes on dramaatilisust ja elu ning just seda tahab Domingo oma kuulajateni tuua. Paljud tema sõbrad on öelnud, et mees lükkab oma esinemised edasi vaid juhul, kui on tõesti suremas. Tema hääl ja panus klassikalisse muusikasse teevad temast muusikataevas vaieldamatu suurkuju.

YOA kohta on Domingo öelnud järgnevalt: "Tänu koos loodud ilusale muusikale kogevad muusikud ning kuulajaskond selle muutvat jõudu." Domingo loodab, et kõik toetavad YOA Põhja-Balti ringreisi ning noori muusikuid, kellelt on palju õppida armastuse, pühendumise ja töökuse kohta.

Domingo kunstilise nõustamise all tegutseva Ameerika talentide orkestri YOA (Orchestra of the Americas) muusikud on võimalik näha ja kuulda XXIV Rapla Kirikumuusika festivali raames:

6. juulil kell 19.00 Käru kirik
10. juuli kell 19.00 Vahastu kirik
13. juuli kell 19.00 Rapla kirik
15. juuli kell 19.00 Tallinna Jaani kirik (solistiks maailmakuulus tšellist Gautier Capuçon)

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: