Ilmar Taska jagab muljeid Paides ja Võtikveres ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1470735949000 | amCalendar}}
Ilmar Taska
Ilmar Taska Autor/allikas: erakogu

Paide arvamusfestival toob publiku ette Ilmar Taska, kes kõneleb Rahva Raamatu aias 12. augustil teekonnast filmist kirjandusse ja nende kunstivormide omavahelisest suhtest ning jagab muljeid Londonist, kus viibis kogumiku "Best European Fiction" esitlusel suurimas raamatupoes Waterstones Piccadilly ning romaanist "Pobeda 1946", mis saavutas uue aktuaalsuse seoses Brexitiga.

Romaanis "Pobeda 1946" (kirjastus Varrak) on sõjaliitlastest üleöö saanud rivaalid ja eesriie lahutab äkki nii pereliikmeid kui sõpru. Seal mõtiskleb üks inglasest kangelane murettekitavate uute piiride ja lahkuminekute üle. Kuid aasta number on siis alles 1946.

"Ka praegu on Euroopa käe pinnal laienemas veresooned, mis tähistavad uusi piire, täiendavaid passikontrolle. Nagu on näidanud BREXIT, saavad suunad Euroopas muutuda üleöö," märkis Taska ERRi kultuuriportaalile. "Võivad tekkida uued kooslused, nii nagu Eestiski sõjajärgsel ajal, mil siia tulvas sisserännanute vool ning inimesi asustati ümber. Praegused sündmused on tekitanud ka üha suuremat huvi lähiajaloo vastu. Ilmar Taska kõrvutab tänapäeva kriitilisi sündmusi ajalooga ning tutvustab oma loomingut, mille temaatika puudutab Euroopa murranguslist ajajärku, mis on üha aktuaalsem ka praeguste sündmuste valguses. Et ilukirjandus võimaldab näha seda aega erinevate tegelase silmade läbi, saab selle kaudu tuua ajalugu ka tänapäeva inimestele lähemale."

Taska astub üles kell 13.30.

Rahva Raamatu aias esinevad veel Maarja Vaino, Epp Petronne, Contra, Väino Laisaar jt.

13. augustil kell 13 on romaan "Pobeda 1946" Võtikvere raamatukülas aga vaatluse all veel teisest aspektist. Kirjanik Imbi Paju ja psühhoanalüütikud Ants Parktal ning Meelis Sütt analüüsivad arhetüüpe, mis sõjajärgne aeg sünnitas: ohver, vastupanuliikuja, kollaborant. Kõik need arhetüübid on saanud hääle romaanis "Pobeda 1946", sellel moraalselt hallil territooriumil, kuhu uus riigikord inimesed paiskas. Taska romaan väldib mustvalgeid asetusi ja hoiakuid, kuid annab võimaluse ühe laiendatud perekonna loo raames neid rolle analüüsida.

Kirjanduspäeva patrooniks on Veronika Kivisilla, kirjanikest astuvad üles Jan Kaus, Kai Aareleid, Kertu Rakke jt. Imbi Paju kirjandussalongis on lisaks kirjanikele ja kirjandusekspertidele meie mälu ja elu üle mõtisklemas ka psühhoanalüütikud, ajaloolased ja muusikud. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: