Arvustus. Tegusa trubaduuri rändude atlas

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Allan Vainola aastal 2004. Autor/allikas: Postimees/ Scanpix

Uus plaat
Allan Vainola
"Greatest Hits" (Mumm Records)
8/10

Allan Vainolal oli, mille hulgast valida lood oma esimesele "Greatest Hits" kogumikule. Vainola veidi eemalolev, elegantne, meloodiline ja nukravõitu käekiri on eelkõige tuttav ansamblitest Metro Luminal, Vennaskond, Sõpruse Puiestee ning Alumiinium, Sinu Sädelev Sõber. Looming on tuttav kindlasti, hääl on ka tuttav, kuid nägu ei pruugi massidele siiski väga tuttavalt kõlada.

Eesti üks läbi aegade paremaid ja originaalsemaid meloodialoojaid ning isikupärane vokalist on nimelt hoidnud end tagaplaanil ning kohati tundub, et sinna sageli teenimatult jäänudki.

Punkbändide Ajutine Valitsus ja Velikije Luki asutajaliikme laiem tuntus saabus koos kultusbändiga Vennaskond, mille ridadesse Vainola 1990. aastal kitarristi ja heliloojana asus. Puhtas punk-underground´is alustanud sõpruskond/ bänd tegi küllap endalegi ootamatult peagi uskumatu tähelennu ning kerkis suitsu- ja õllehõngulistest kõrvalistest klubisaalidest koguperelemmikuks, tekitades sellega paljudes punkarites üsna ambivalentseid tundeid.

Anarhiast oli korraga saanud mainstream, Vennaskonna hitid laiutasid tabelitippudes nii raadios kui teles. Need kõlasid ka bussijaamade kõrval parklas seisvate kerealuse sportvalgusega autodega kekutavate rullnokkade pagasnikusse peidetud kõlaritest, mille kalibreerimata bassid panid mõranema juhuslike möödujate prilliklaasid. Kummaline aeg oli ja ega see ajalooline veidravõitu tõde ei vähenda karvavõrdki Vennaskonna romantilist ning ajahambale küllaltki kenasti vastu pidanud kvaliteeti. Vahelduva koosseisuga kollektiivi kullafondi kuuluvad "Insener Garini hüperboloid", "Pille-Riin" ja "Riia mu arm" on pärit Vennaskonna erinevate perioodide helikandjate pealt ning neid kõiki ühendab see, et nende meisterlike ja perfektsete meloodiate autor on Allan Vainola.

"Greatest Hitsi" puhul on mindud välja kindla peale nagu sellistel kogumikel ikka ja mõistagi leiab needki kolm pala sellelt, esiotsa ainult vinüülil välja antud albumilt. Esimesest kahest on paljudel veel üheksakümnendatest pärit üledoos, kuid nagu öeldud, ei ole need üldse mitte alaväärtuslikud palad, pigem vastupidi. Vennaskonna perioodi esindavad veel "Disko", hiilgav ja aegumatu kummardus New Orderi intelligentsele tantsumuusikale, ning siiani hinge rebestav "Eleegia", mille sõnad on tulnud Marie Myrki alias Kätlin Vainola ehk Allani abikaasa tundlikust sulest.

Vainola luges ühes intervjuus kunagi üles oma eeskujud ja lemmikud: Eesti 1960. ja 1970. aastate popmuusika ja eriti Jaak Joala, ansamblid Abba, Bay City Rollers, Propeller, Sex Pistols, The Smiths, Nine Inch Nails, Brigitte Bardot ja Serge Gainsbourg, Air, The Seeds, Raimond Valgre, Brian Setzer, Bo Diddley, Dick Dale, Morrissey ja Pjotr Mamonov.

"Greatest Hitsil" domineerib Vennaskonna kõrval Sõpruse Puiestee, mille loomingus joonistusid selgelt välja vene pool-põrandaaluse rocki parimad jooned ning mis samuti loogikareegleid trotsides tõusis mitme sügava ja tabelimuusika jaoks tavatult melanhoolse palaga kohalikesse hititabelitesse. Neljateistkümne palaga plaadilt leiab paar näidet ka Vainola vahepealse, õhulise elektroakustilise projekti Unenäopüüdjad repertuaarist.

Kollektiivid, kus Vainola on tegutsenud, paistavad silma kui ühest küljest seltskondlikud ja teisalt žanripiire suure kaarega ületavad kultuurilised ühendused, mis jäävad kõigele vaatamata oma ehedale rockarlikule underground-staatusele truuks ka edetabeli tipus troonides. Ilmselt on end mitmete dekaadide jooksul ja paljude ettevõtmiste vahel jaganud, kuid alati oma näo ning käekirja säilitanud Vainola oma loominguga kuidagi kollektiivses muusikamälus niivõrd lahustunud, et pole midagi imestada, et hiljuti skandeeris publik Viljandis pärast Sõpruse Puiestee kontserti ennastunustavalt: "Vennaskond! Vennaskond!"

"Eleegia"

"Disko"

"1905"

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: