Algasid XII noorte laulu- ja tantsupeo "Mina jään" eelproovid

Noorte laulu- ja tantsupidu 2011. aastal.
Noorte laulu- ja tantsupidu 2011. aastal. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kõigis Eesti maakondades on alanud suvise noorte laulu- ja tantsupeo eelproovid. Mai lõpuni toimub ühtekokku 487 eelproovi. Selle aja jooksul teevad laulu- ja tantsupeo üldjuhid tervele Eestile peale kaks tiiru.

Laulupeoks valmistujad harjutavad koos juhendajatega läbi 44 pala. Mahuka kava tõttu tehakse üldjuhul kõigis liikides kaks eelproovi. Laulupeo üldjuhile Heli Jürgensonile algas eelproovide maraton Viljandis, kus vaatamata pikale harjutuspäevale kostus noorte seast vaid positiivset.

"Hea energiaga lauldakse ja ettevalmistus on sujunud. Esimese kogemuse põhjal ütleksin, et Kadri Voorandi laul "Elu on lootus ja loomine" on noorte üks lemmikutest," ütles Jürgenson. "Saalis olles ma tundsin, et nii noorte lauljate kui ka dirigentide vahel on selline lahe energia," lisas ta. Heli Jürgenson mainis ka, et viimased kuud lihvitakse kõvasti muusikalisi nüansse, sest suvine pidu ei ole enam anonüümsete lauljate kontsert vaid igaühe südameasi.

Tantsupeo eelproovides tantsitakse koos läbi 22 tantsu. Tantsupeo pealavastaja Margus Toomla sõnul on eelproovid selleks, et vaadata, kuidas siiani tantse õpitud on.

"Läheme rühmadele külla, vaatame õpitu üle ja anname igale rühmale vajadusel näpunäiteid ja juhtnööre, kuidas õppeprotsessiga jätkata," selgitas Toomla. Tema sõnul saavad eelproovides tantsud selgeks nii nagu neid suvel tantsupeo etendustel vaja läheb. "Tantsupeo ettevalmistusprotsessis kohtuvad tantsujuhtide ja tantsuõpetajate kogemused laste ja noorte tantsulustiga, väga oluline osa on just laste, noorte ja õpetajate julgustamine," lisas Toomla.

Maakondades hoolitsevad eelproovide toimumise eest kokku 19 laulu- ja tantsupeo kuraatorit. Proove viivad läbi tantsupeo üldjuhid ja assistendid ning laulupeo dirigendid.

Noorte laulu- ja tantsupidu "Mina jään" toimub 30. juunist 2. juulini. Noorte laulupeo peadirigent on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastaja Margus Toomla.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: