Imbi Paju "Tõrjutud mälestused" on laual Briti Columbia ülikoolis Kanadas ja Regensburgi ülikoolis Saksamaal

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Imbi Paju Autor/allikas: Daisy Lappard

Kirjaniku, filmitegija ja mälu-uurija Imbi Paju raamat ja dokumentaalfilm "Tõrjutud mälestused", mis tegeleb Eesti okupatsiooniajaloo analüüsimise ja lahtimõtestamisega, on võetud Kanadas Briti Columbia ülikoolis õppematerjalina analüüsi alla.

Kursuse juhendaja, rahvusvaheliselt tunnustatud pagulastaustaga kirjandusprofessor Thomas Salumets ütles, et "Tõrjutud mälestused" resoneerib võimsalt teiste tuntud intellektuaalide ja kirjanike töödega, nagu holokausti üle elanud Ruth Klugeri mälestuste raamatuga "Ikka veel elus" (Still Alive”) või Günther Grassi romaaniga "Vähikäigul".

Professor lisas, et paljudele üliõpilastele oli see esimene kord kohtuda vaikusse jäänud eestlaste kannatustega pärast Teist maailmasõda ja tunnetada, selle trauma juuri täna. "Üks õpilane ütles, et teda jäi kummitama dokumentaalfilmis peategelaste "sümbolid lootusele" ja ta kirjutas: On olulised, et teised saavad sellest ajaloost aru ja on ohvrite suhtes empaatilised. Mitmed õpilased tõstsid esile dokfilmi teraapilise kvaliteedi ja selle keskse sõnumi: Hoidmine tähendab omaksvõtmist ja hääle andmist mineviku varjudele."

Paju 2014. aastal saksa keeles ilmunud "Tõrjutud mälestused" ("Estland! Wo bist du? Verdrängte Erinnerungen") on sel aastal esil ka Regensburgi ülikoolis Euroopa päeval, mis kestavad nädala ja on pühendatud Eestile. Imbi Paju peab seal tunnise ettekande oma raamatu põhjal, sõdade ja okupatsioonide psühholoogilisest mustritest ja mõjust. Teisel õhtul toimub Imbi Paju raamatu ettelugemine ja arutamine. Korraldajate sõnul esinevad seal ka mõlema riigi suursaadkud ja NATO ametnikud.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: