Viljandi Folk avalikustas esinejad

25. juubelit pidava Viljandi pärimusmuusika festivali kontsertprogramm on tänasest avalik. 27.-30. juulil toimuv festival toob nii rahvusvahelisi folkkuulsusi kui kohalikke tippe. Suvise muusikasündmuse teema on "Uut ja vana", mis annab ainest ka ürituse 25. juubeliks.
Rahvusvaheliselt nimekate esinejate hulgas ilmestavad programmi: A-WA, Bareto, Jan Blake, Kapela Maliszow, Marko Marković, Otava Yo, Tbilisi ja paljud teised ilmakuulsad muusikud. Samuti pakuvad publikule suuri emotsioone Eesti ansamblid, kes hullutasid kuulajaid kümme, kakskümmend aastat tagasi. Nagu alati, on selgi korral platsis paljude pärimusmuusikute eeskuju ja maitse kujundaja - ansambel Untsakad, kes koos festivaliga peavad ka oma 25. sünnipäeva. Lavale astub festivali rockstaariks ristitud Zetod, kes nüüdseks raputab publikut juba 14ndat korda. Erilisi hetki kingib galakontsert „Alguses oli Alle-aa“, mis annab suurepärase kokkuvõtte eesti traditsioonilist muusikat viljelevate muusikute eredamast loomingust läbi aegade.
Kohal on ka etno-tekno ekstsentrik Meisterjaan, helirikas ja uusloominguline instrumentaaltrio Sinitrii; Puuluup rõõmustab taas inimesi, nagu nad isa ütlevad: “Isetekkinud koreograafilise vehklemisega ja kõikvõimalike vabade seostega küll Poola seriaalidest, vanast eesti pungist ja magusatest Vormsi pekikakkudest.“ Minimalistlikku ja elektroonilist heliruumi kujundavad kummituslike tantsulugude, laulude ja traditsiooniliste muinasjuttudega Maarja Nuudi ja Henrik Kaljujärve ühismaailm. Maagilisi õhtutunde pikendab ansambel Etnosfäär.
Ülendavaid ja tähenduslikke toone lisab festivalile kirikukontsert ansambliga Vox Clamantis ja Verska Naasõ, kes ühendavad gregooriuse ja seto laulud. Arhailise mitmehäälsuse ja rikkalikke väljendusvormidega kõlab omavahel seotud kiriku- ja regilaul omaselt ka meie festivalil. Folgi- ja jazzikeeles kõneleb rahvaga, aga Etnokulp 2016 aasta parim uustulnuk pärimusmuusikamaastikul ansambel Voorand/Koikson/Sooäär/Daniel kontsertkava „Kummardus Veljo Tormisele“.
Festivaliprogramm pakub muusikalisi hetki nii Viljandi lossimägedes kui uutes kontsertpaikades Viljandi linnas. Nagu suursündmustele kohane, saavad külalised nautida suviseid festivalipäevi ja -õhtuid ka satelliitprogrammi avastades. Uusi uudiseid leiab ürituse värskelt kodulehelt www.folk.ee/festival või Facebookist.
Viljandi pärimusmuusika festivali pika ajaloo jooksul on inimeste muusikamaitset avardanud ligi üle tuhande esineja nii kodumaalt, lähinaabrite juurest kui ka sellistest eksootilistest paikadest nagu Alaska, Niger, Senegal, Lõuna-Korea, Mauritaania ja Afganistan. XXV
Toimetaja: Valner Valme