Jaan Tooming. Isevalitseja ({{commentsTotal}})

Viinapood
Viinapood Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Mõningaid arenguid.

Aastal 20** ostis ei-tea-kust-tulnud Iiris Amoratis Eesti riigi endale. Kui eesti rahvas sellest teada sai, siis kohkusid kõik. Enam polnud Eesti Vabariiki, oli alanud uus aeg, Iiris Amoratise aeg. Ja kohe algasid ka suured muutused. Valitsus ja Riigikogu saadeti laiali. Televisioon lõpetas kõik programmid v. a. Iiris Amoratise programm, milles loeti ette korraldusi ja näidati ainult dokumentaalfilme soomeugri rahvastest, indiaanidest, polüneeslastest ja teistest väikerahvastest. Raadiosaated katkesid, sealt tuli ainult pärimusmuusika ja vahele lühiteated uutest korraldustest Eestis, mida nüüd nimetati Maarahva Vallaks. Amoratis kuulutas Valla tuumariigiks ning kutsus tagasi suursaadikud, esindused jäid ainult Soome, Ungarisse ja Boliiviasse.

Piir suleti ning alkoholi- ja tubakamüük riigistati. Kadusid kaubandusketid, jäid vaid väikesed poekesed, kus sai oma maa toiduaineid ja esmatarbekaupa. Suured soodustused olid kohalikule põllumajandusele, töötus kadus, sest töötud ruttasid elama maale, kus oli mugavam elu kui linnas. Igale uuele taluomanikule ehitati tasuta maja ning anti põllutöömasinad ja kogu põllumajandus läks üle mahepõllundusele. Raha kaotati, igaüks võis võtta oma tarbeks toitu, riideid ja hügieenitarbeid, nii palju kui soovis, kuid peeti siiski ka arvet, et pidurdada liigset ahnitsemist. Maarahva Vallas oli valuuta kulla alusel, sellega osteti Maldiividelt ja teistelt eksootilistelt väikeriikidelt, kellega sõlmiti sõbralikud suhted (näit. Tonga, Samoa, Cooki saared, Costa Rica jt.), vürtse ja puuvilju, mida jagati rahvale samuti tasuta. Nõuti ainult tööd igal alal. Raamatupoed suleti, jäid raamatukogud, kust korjati ära kõik vägivalda ja perverssusi kujutav kirjandus, suurriikide kirjandusest jäid ainult üksikud klassikud, nt. Tolstoi, Cervantese “Don Quijote”, Meyrinck, S. Lem, Aldous Huxley “Saar” ja veel mõned.

Eesti kirjanikest olid valikud Mändmetsalt, arbujatelt, Liivilt, Tammsaarelt, Ristikivilt, Traadilt, Vallikivilt, Baturinilt. Kirjanikele enam honorari ei makstud, kes tahtis, kirjutas, kuid Iiris Amoratise isiklikul loal lubati teosel ilmuda. Haridus korraldati täielikult ümber. Põhirõhk pandi soome-ugri ja väikerahvaste keeltele, selleks saadeti noori neid keeli õppima. Olid vaid üksikud eriti andekad keelteoskajad, kes omandasid ka indoeuroopa keeli ning nemad suhtlesid siis ka vastavate rahvastega. Inglisekeelne laul kadus raadiost ja TV-st, samuti filmid. Muusikast mängiti eesti heliteoseid ja klassikat, eriti Mozarti ja Händelit.

Kuna Maarahva Vald oli nüüd suure arvu tuumapeadega tuumariik, siis astus ta NATO-st välja ja samuti Euroopa Liidust, kuid ÜRO liikmeks jäi, samuti tehti koostööd UNESCO-ga kultuurivallas.

Keegi ei teadnud, kust tuli see jõukus, et kõik on tasuta. Kust tuli kuld valuuta aluseks? See jäi saladuseks. Räägiti kuulujutte, et Iiris Amoratis on tegelikult alkeemik, kellel on Tarkuse Kivi. Kust võttis ta tuumarelvad, kes olid need spetsialistid, kes hooldasid tuumarelvi ja neid tootsid? (Silmet oli riigistatud, seal toodeti uraani, seda teati.) Rajati oma ravimitööstus, elektriautotööstus, elektroonikatööstus, kus hakati tootma telekaid, raadioid, pleiereid, kuid vägivaldsed arvutimängud kaotati, loodi oma mängud, mille eesmärk oli lastes arendada sõprust, vendlust, koostööd. Kuna raha enam ei olnud ja tööpuudust ka, sest nõuti õppimist ja tööd, samuti ei olnud enam rikkaid ega vaeseid, siis ka kuritegevus lakkas. Üksikud hälvikud viidi Toompeale, kust Amoratis valitses, ja kui see hälvik kolme päeva pärast ühiskonda naasis, oli ta hoopis teine inimene, heasoovlik, sõbralik ja töövõimeline. Keegi ei teadnud, mis temaga seal tehti, kuid see pidurdas hälbeid, keegi ei tahtnud enam kellelegi kurja ja lõpuks vaimustuti Iirisest, keda hakati hüüdma Emaks, kuigi keegi polnud teda näinud, sest Toompealt ta ei väljunud, ainult raadios oli kuulda ta häält, kui ta luges ette luulevormis ümberkorraldustest, mida Vallas peab tegema. On liigne öelda, et kadusid narkootikumid, alkoholi toodeti piiratud koguses oma maa puuviljadest ja marjadest, kartuliviin kaotati, ja sigaretid olid nikotiinita. Ainult erandina olid lubatud Havanna sigarid, mida toodi Kuubast.

Nii lakkas olemast Eesti Vabariik, maarahvas sai vabaks seadustest, korruptsioonist, parteide kemplemisest, oli tulnud tõeline rahuriik, õnnelik lapsepõlv, Iiris Amoratise kui Ema lapsed olid rõõmsad, et polnud enam valet ja promomist, oli täielik vabadus tööd teha, kasulikku tööd, mis ei olnud enam tühine. 

Toimetaja: Valner ValmeFILM
TEATER
KIRJANDUS
„100 aastat kirjandust“

"Suud puhtaks": Eesti kirjandus – džungel või püramiid?

Keele üks elujõulisuse märke on kindlasti keele kirjasõnas paberile jõudev looming, mis aja möödudes muutub ühiskonna tüvitekstiks. Taolist kultuurihierarhia ehitamist kõik aga ei poolda. Kaanonlikule lähenemisele vastandujad soovivad näha kirjandust kui metsikut džunglit, kus võrdsed autorid arendavad kirjakeelt ilma grammatilise paineta.

KUNST
Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreem näituse kataloogiga.

Kumu ajaloonäituse kuraatorid: ka kaasaeg on ajaloo vang, aga kunstnikud on vähem huvitatud selle taasesitamisest

Neljapäeval, 14. märtsil avati Kumu 3. korrusel näitus "Ajalugu pildis – pilt ajaloos". Näitus küsib, kuidas on pildid läbi aegade aidanud kujundada arusaama Eesti ajaloo tähtsamatest mälupaikadest – sündmustest, tegelastest ja sümbolitest. Palusime näituse kuraatoritel Tiina-Mall Kreemil ja Linda Kaljundil veidi näituse ja oma uurimistöö tagamaid avada.
Küsimusi esitas Kumu näituste koordinaator Triin Tulgiste.

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Video: arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Enne kui jõuame mõneks suvekuuks unustada, mida tunneb keha, kui astuda +22 temperatuuriga toast –22 kraadise pakasega talvisele tänavale, kutsus Eesti Arhitektuurikeskus kõiki kinno Sõprus välkloengule. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle ja jäädvustas videos.

Aasta betoonehitis 2017

Selgusid aasta betoonehitised 2017

Lisaks emakeelepäevale on täna ka betoonipäev. Eesti Betooniühing kuulutas sel puhul välja konkursi "Aasta betoonehitis 2017" võitjad.

MUUSIKA
Marianna Liik

Eestit esindab Maailma muusika päevadel Marianna Liik

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) korraldatava festivali Maailma muusika päevad (World New Music Days) kavasse valis ekspertidest koosnev komisjon Eestit esindama Marianna Liiki teosega "Adapt to prevailing stream and become able to see clearly".

Arvamus
Punk oli Dick Hebdige’i sõnul näide nn kineetilisest subkultuurist, mis ei seo ennast kindlate väärtustega, vaid ühendab eri elemente brikolaaži põhimõttel, lubades end sellisena võrrelda dadaismi ja sürrealismiga.

Tõnis Kahu. Ebapüha keeldumine

Punk nõudis oma põlvkonnale vahepeal reedetud ja kaduma läinud muusikat tagasi. Rokkmuusikalt tuli ära võtta erilisuse, üleoleku aura: "mitte kellelgi ei ole õigust olla staar".

Telemängufilm "Mehed ei nuta", Vladimir Sanini jutustuse "Lõbusate robinsonide saar" motiividel, stsenaristid Enn Vetemaa ja Sulev Nõmmik

Sada Eesti mõtet. Unetu paadi leidmisest

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: