Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Collegium Musicale alustab teekonda Karjalasse folgilt

Collegium Musicale Veljo Tormisega
Collegium Musicale Veljo Tormisega Autor/allikas: Kristel Üksvärav

Kammerkoor Collegium Musicale annab laupäeval, 29. juulil kell 16 XXV Viljandi pärimusmuusika festivali raames kontserdi Viljandi Jaani kirikus, millega alustatakse teekonda Karjalasse, retkele „Unustatud rahvaste radadel“.

Ühtlasi teeb koor kontserdiga kummarduse helilooja Veljo Tormisele, kes läbi aastate ka ise Viljandi pärimusmuusika festivaliga seotud on olnud.

Viljandis toimuval kontserdil tuleb ettekandele läbilõige Veljo Tormise (1930-2017) kuueosalisest kooritsüklist "Unustatud rahvad", mille aluseks on kuue läänemeresoome rahva runolaulud.

Kooritsüklisse kuuluvad: "Liivlaste pärandus", "Vadja pulmalaulud", "Isuri eepos", "Ingerimaa õhtud", "Vepsa rajad" ja "Karjala saatus". Dirigendid on Endrik Üksvärav ja Miina Pärn

Pühapäeval, 30. juuli varahommikul asub koor teele esimesele retkele sarjast "Unustatud rahvaste radadel", mis viib neid läbi Ida-Soome Valge mere Karjalasse ja mille lõppsiht on soome-ugri kultuuripealinn 2017 Vuokkiniemi.

Retke kaks esimest kontserti toimuvad Soomes, seejärel siirdutakse Karjala Vabariiki Venemaal, kus liigutakse ringi nn runokülades, kust on 19. sajandi alguses kogutud suur osa Soome rahvuseepose "Kalevala" runodest.

Karjalasse viival retkel antakse kokku kuus kontserti:

30. juulil kell 17 Joensuun Pakkahuone
31. juulil kell 12 Kuhmo-talon juttu-kahvila
31. juulil kell 19 Jyskyjärven kulttuuritalo
1. augustil kell 13 Haikolan konserttitalo
1. augustil kell 18 Kalevalan kulttuuritalo
2. augustil kell 15 Vuokkiniemen kylätalo

Kontserdiretk "Unustatud rahvaste radadel" kuulub EV100 välisprogrammi ja on mõeldud kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul meie väiksematele hõimurahvastele, tutvustamaks Veljo Tormise loomingut, Eesti koorilaulukultuuri ning toetamaks neid oma kultuuride elushoidmisel.

Kaks järgmist reisi tehakse 2018. aastal Leningradi oblastis elavate vadjalaste ja isurite ja vepslaste juurde ning liivlaste aladele Lätis. Retke korraldamine toimub ühes soome-ugri rahvastega koostööd edendava Fenno-Ugria organisatsiooniga.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: