PÖFF Shorts avaldas lühi- ja animafilmide võistlusprogrammid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaader filmist
Kaader filmist "Manivald" (Eesti, Horvaatia, Kanada). Rež. Chintis Lundgren Autor/allikas: Kaader filmist

Pimedate Ööde Filmifestival kärgfestival PÖFF Shorts, mis koondab enda alla Animated Dreamsi ja Sleepwalkersi programmid, avaldas viie võistlusprogrammi filmid ja neid hindava žürii. 

PÖFF Shortsi viiest võistlusprogrammist leiab 257 lühi- ja animafilmi ligi 100 erinevast riigist. Võistlusprogrammidesse jõudsid ka mitmed Eesti filmid, nende hulgas näitleja Rain Tolki kaaslavastatud lühifilm "Varakevad", Ülo Pikkovi animadokumentaal "Minnalaskmine" ning Chintis Lundgreni "Manivald".

Sleepwalkersi rahvusvaheline võistlusprogramm

Sleepwalkersi rahvusvahelise võistlusprogrammis näidatakse lühi- ja dokumentaalfilme, mis katavad laia teemaderingi immigratsioonist ja naiste kohtlemisest sotsiaalvõrgustike võimuni. Lühifilmide seas näidatakse selleaastasel Cannesi filmifestivalil parima lühifilmi eest Kuldse Palmioksa pälvinud linateost "Vagus öö" ("A Gentle Night", režissöör Qiu Yang, Hiina), habrast lugu naisest, kes otsib oma tütart. Samuti linastub "Väike linn" ("Cidade Pequena", režissöör Diogo Costa Amarante, Portugal), õrn ja sürreaalne uurimus kaotatud lapsepõlve süütusest, mis võitis selleaastasel Berliini filmifestivalil parima lühifilmi eest Kuldse Karu

Animated Dreams rahvusvaheline võistlusprogramm

Animated Dreamsi rahvusvaheline võistlusprogramm sisaldab 42 lühianimatsiooni. Programmis näeb muuhulgas lühifilmi "Inetu" ("Ugly", režissöör Nikita Diakur, Saksamaa), mis räägib indiaanipealikust ja inetust kassist, kes püüab leida rahu kurjas keskkonnas. Film võitis hiljuti parima animatsiooni tiitli Suurbritannia Encounters Short Film & Animation festivalil ning on ka Euroopa filmiauhindade nominent.

Samuti on võistlusprogrammis "Kolmapäev Goddardiga" ("Wednesday With Goddard", režissöör Nicholas Menard, Suurbritannia), koomiline lugu armastusest ja meeleheitest, mis võitis 2017. aasta South By Southwest festivalil parima animatsiooni tiitli.

Rahvusvahelises võistlusprogrammi võitjale antakse koostöös Eesti animatsioonistuudiote Nukufilmi ja Eesti Joonisfilmiga välja legendaarse Eesti animaatori järgi nimetatud auhind Heino Parsi Nael.

Animated Dreams tudengvõistlusprogramm

Linastuvate tudengifilmide seas on Hollandi animatsioonide filmifestivali peaauhinna pälvinud "Võõrkeha" ("Foreign Body", režissöör Marta Magnuska, Poola), intrigeeriv uurimus naise keha autonoomiast. Veel saab näha müstilist ja apokalüptilist linateost "Allhoovus" ("Sog", režissöör Jonatan Schwenk, Saksamaa), mis võitis nii Annecy kui ka Palm Springsi tudengifilmide võistlusprogrammid.

Sleepwalkersi tudengivõistlusprogramm 

Tudengivõistlusprogrammis pakub avastamisrõõmu hiljuti tudengikuldmedali võitnud film "Watu Wote" (režissöör Katja Benrath, Saksamaa), mis on mõjuvõimas lugu umbusaldusest ja lootusest terrorismiajastul. Publikule pakutakse võimalust näha ka "Ingelkala" („Angelfish“, režissöör Dane McCusker, Austraalia) Euroopa esilinastust, pinevat uurimust kohtingu- ja paaritumisrituaalidest. .

PÖFF Shorts rahvuslik võistlusprogramm

Esmakordselt võistlevad animatsioonid ja lühifilmid kõrvuti kahes programmis, mis koosnevad Eesti parimatest uutest linateostest. Teiste seas toimub filmi „Varakevad“ (režissöörid Rain Tolk & Gustaf Boman Bränngård, Eesti) maailmaesilinastus, õrn lugu täiskasvanuks saamisest, mille kaaslavastas näitleja Rain Tolk.

Samuti esilinastub animatsiooniprogrammis "Minnalaskmine" ("Letting Go", režissöör Ülo Pikkov, Eesti), mis on austusavaldus orvuks jäänud tüdrukule, ning Chintis Lundgreni mitmel (kaasa arvatud Annecy) filmifestivalil populaarsust kogunud tragikoomiline armukolmnurk "Manivald" (Eesti, Horvaatia, Kanada).

Loe lähemalt võistlusprogrammide kohta siit.

Võistlusprogrammide žüriid

Sleepwalkers rahvusvaheline võistlusprogramm ja tudengivõistlusprogramm:
Rain Tolk (Eesti), näitleja ja lavastaja;
Liene Linde (Läti), režissöör, kelle viimane lühifilm "Seitse veidrat seksistseeni. Esimene osa" ("Seven Awkward Sex Scenes. Part One") valiti selleaastase Karlovy Vary rahvusvahelise filmifestivali Future Frames hulka;
Enrico Vanucci (Itaalia), Veneetsia filmifestivali lühifilmide nõustaja ja Torino Short Film Market programmi koostaja.

Animated Dreams rahvusvaheline võistlusprogramm:
Mati Kütt (Eesti), tuntud Eesti animaator, kelle retrospektiivi saab PÖFF Shortsi raames ka näha;
Yves Nougarède (Prantsusmaa), Annecy rahvusvahelise animeeritud filmifestivali valikukomitee liige;
Uri Kranot (Taani), filmilooja ning projekti AniDox:Lab peajuhendaja ja sisujuht.

Animated Dreams tudengivõistlusprogramm:
Märt-Matis Lill (Eesti), Eesti Heliloojate liidu juht, kelle loomingut saab kuulda mitmetes filmides, teatri- ja tantsulavastustes;
Clémence Bragard (Prantsusmaa), AFCA rahvusliku animatsioonifilmide festivali programmi koostaja ja üldkoordinaator;
Aleksey Savinsky (Venemaa), animatsioonide kuraator, Peterburi teatrilaboratooriumi Like Theater ja animatsioonifestivali Insomnia asutaja.

PÖFF Shorts rahvuslik võistlusprogramm:
Reet Aus (Eesti), moe- ja rõivadisainer;
Anna Zača (Läti), Riia Shortsi kuraator, programmi looja ja projektijuht;
Clémence Bragard (Prantsusmaa), kes kuulub ka Animated Dreams tudengifilmide žüriisse. 

2017. aasta PÖFF Shorts toimub 21. – 25. novembrini erinevates paikades Tallinnas ja Tartus.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: