Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valner Valme raamatusoovitused: nutulaulud, elu Moskvas ja vanausulised

"Terevisioonis" oli külas ERR kultuuriportaali ja "Kirjandusministeeriumi" toimetaja Valner Valme, kes andis kolm raamatusoovitust.

Nareki Grigor "Nutulaulude raamat"

Valner Valme selgitas, et "Nutulaulude raamat" koondab 10. sajandi Armeenia munga Nareki Grigori tekstid. "Need on põhimõtteliselt patukahetsused," ütles ta ja tõi välja, et tõlkija on soovitanud neid laule lugeda ette valjult. "Tõlge on vana-armeenia keelest ning Peeter Volkonski tõlkis selle daktüli rütmis, see on hästi rütmiline kõne ning kui seda kasvõi vaikselt lugeda, siis ta sugereerib ikka."

"Tegemist ei õpetliku tekstiga, aga ta võiks õpetada seda, kuidas oma egost üles saada, kuidas olla alandlik, kuidas selle maailmaga harmooniliselt toimida ja ikkagi kuidas kogu aeg andeks paluda, sest inimene teeb patte järjest juurde," sõnas ta, lisades, et vaimne tervendamine on teose teksti sisse kodeeritud. "Usutakse ka, et see ravib füüsilistest vaegustest."

Ljudmila Ulitskaja "Siiralt teie Šurik"

"Kirjastuselt Tänapäev on üldse väga tänuväärne, et nad annavad välja Punase Raamatu sarjas tänapäevast kirjandust, sealhulgas Vene moodsat kirjandust," sõnas Valme ja tõdes, et "Siiralt teie Šurik" erineb varasematest Ultsikaja eesti keelde tõlgitud teostest.

"See on tragikoomiline lugu ühest intelligentide perest võrsunud noorest mehest, kes on niivõrd heatahtlik, et ta läheb donjuanlikule reisile läbi elu, kus ta üritab teha õnnelikuks paljusid naisi, aga ei tee lõpuks mitte ühtegi," mainis ta ja lisas, et huvitavam tahk on isegi Moskva elu kujutamine eelmise sajandi teisel poolel. "Minemata küll sotsiaalpornoks või mõneti tüütult riigikriitiliseks, sest seda oleme niigi lugenud ja kuulnud palju, on ta sissevaade Moskva inimese ellu Nõukogude perioodi lõpu poole."

Vahur Afanasjev "Serafima ja Bogdan"

"Põhimõtteliselt on eesti keeles ilmumas võrdluseks hästi palju moodsaid romaane, kus on eksperimenteeriv sisu ja vorm, vahelduseks on hea lugeda midagi klassikalist," tõi Valner Valme välja, lisades, et tegemist on saagaga, kus hõlmatakse aastakümneid ja kus on sadu tegelasi. "Kümmekond neist joonistub ka värvikalt välja."

Tema sõnul kõneleb "Serafima ja Bogdan" Peipsiveere vanausuliste elust alates 1944. aastast kuni tänapäevani välja. "See on täiesti omaette kultuur ja etnograafiakild, väga põnev vaade Peipsi kaldale."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Terevisioon"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: