Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maarja Vaino väike loeng. Tammsaare ja Gailit

Foto: Siim Lõvi

Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaastapäeval, 30. jaanuaril, alustab ERRi kultuuriportaal Tallinna Kirjanduskeskuse direktori Maarja Vaino pisikeste videoloengutega Tammsaare ja teiste kirjanike suhetest. Esimesena astub Tammsaare kõrvale August Gailit.

"Tammsaare ja August Gailit olid sõjaeelses Eestis kaks suurimat prosaisti. Ning Gailit oli üks neist vähestest kirjanikest, kellega Tammsaare ka isiklikus elus suhtles. Kahe kirjaniku omavahelised kohtumised olid suuremalt jaolt seotud Eliaserite perekonnaga. August Gailiti õde oli nimelt abielus Rein Eliaseriga, Tammsaare lähima sõbraga. Tammsaare armastas suviti jalutada Eliaserite suvilasse Pirita-Kosel, kus ka Gailit oli oma inimene.

Loomu poolest olid kaks meest üsna erinevad. See tuleb ilmsiks ka nende loomingus, näiteks looduse kujutamisel. Gailit näeb looduses ilu, vaheldusrikkust, küllust ja hingestatust.  Tammsaarele tähendab loodus aga pigem inimese võitlust maaga ning inimese kohustusi maa ees. Gailiti tegelased on omamoodi hulkurid, kes tunnevad end looduse keskel kui kodus.

Tammsaare paikseid tegelasi vaevab aga sageli kodutuse tunne, painav vajadus tunnetada oma kohta elus. Siit võrsub teinegi erinevus kahe kirjaniku loomingus. Tammsaare tegelastel kaasneb eksistentsiaalse eneseotsinguga sageli põlvkondade vastasseis või õdede-vendade omavaheline konflikt. Gailiti loomingus sellised vastuolud enamasti puuduvad. Võimalik, et selle juured on kirjanike lapsepõlves. Gailiti pere hoidis väga kokku. Hansenite perekondlikud suhted olid keerulisemad."

Täismahus saab loengut kuulata ja vaadata juuresolevast videost.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: