Galerii ja video: rahvusooper Estonia ning Läti rahvusooper ja –ballett vahetavad lavad ({{commentsTotal}})

{{1519712700000 | amCalendar}}

27. veebruarist 1. märtsini vahetavad Rahvusooper Estonia ning Läti Rahvusooper ja -ballett lavad, et mõlema riigi 100. sünnipäeva puhul naabermaade publikule oma kunsti tutvustada. 

Läti Rahvusballeti proovid Rahvusooperis Estonia algasid juba hommikul, kui meie ooperi- ja balletiartistid olid alles teel Riiga. Mõlemad rahvuslikud ooperi- ja balletiteatrid annavad vastastikku ühe ooperi- ühe balletietenduse ja ühe galakontserdi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teisipäeva õhtul Estonias etenduv Leo Mujići ballett "Šeherezade ja tema lood" on modernne tantsulavastus.

"Me uuendame oma repertuaari pidevalt ja teeme igal hooajal ühe või kaks maailma esiettekannet," ütles Läti Rahvusballeti kunstiline juht Aivars Leimanis.

Estonia teatri väike lava Leimanise sõnul probleeme ei tekita, sest Mujići lavastus on hõlpsasti kohandatav ja laval ei pea olema korraga palju tantsijaid.

Läti balletiteatri üle on Leimanis uhke. "Meil on omal väga võimekad solistid ning tervelt 90 protsenti Läti rahvusliku balleti tantsijatest on tulnud meie oma balletikoolist. See on väga harukordne. Me püüame hoida oma stiili ja traditsioone," ütles ta.

Kolmapäeval toimub Estonias pidulik Ooperigala ning neljapäeval tuleb ettekandele Giuseppe Verdi ooper "Nabucco".

Riias sai näha Eduard Tubina balletti "Kratt"

Eestlasi kohtab Läti ooperimajas publiku hulgas tihti, külalisetendusi tehakse aga vastastikku harva, sest tehniliselt on see keerukas ja kallis.

Viimati vahetati niimoodi lavasid 7-8 aastat tagasi.

"Masinavärgi üleviimine, mis on tehtud mingile lavale, on väga keeruline. Lätist sõitis meie poole 286 inimest ja nad ehitasid lava üles kaks päeva. Meil on spetsiaalselt valitud lihtsamad tükid, et saada kiiremini hakkama," selgitas Rahvusooperi Estonia peadirektor Aivar Mäe Riias.

Eestiga võrreldes on Riias oma, just ooperi tarvis ehitatud maja ja suurem lava. See mõjutab ka repertuaarivalikut.

Riigi juubeli puhul, aga mitte ainult, näeb Riias sel hooajal palju oma autorite loomingut.

"Meie repertuaaris on kogu balletiklassika ja ka uuslavastused. Oopereist on meil päris palju romantismi," selgitas Läti Rahvusooperi ja -balleti juhatuse esimees Zigmars Liepinš.

Repertuaari, mida Rahvusooper Estonia võiks Riias esitada, valisid välja lätlased ise. Algupärandist eelistati Eduard Tubina balleti "Kratt".

"Meie trupp siin vahel käib. Paar korda oleme käinud. Rõõm on olla suuremal laval kui meil. Võiks ju meil ükskord see uus maja tulla!" sõnas Eesti Rahvusballeti kunstiline juht Toomas Edur.

Kolmapäeval on Riias estoonlaste ooperi- ja balletigala. Lätlaste ooperitähed esinevad aga Tallinnas.

Etendusi jälgivad ka riigijuhid

Eesti rahvusballeti etendust Riias jälgisid Eesti ja Läti president ja peaminister. Saalis oli ka palju diplomaate ja Lätiga seotud eestlasi.

Presidendid Kersti Kaljulaid ja Raimonds Vejonis meenutasid Riias peetud kõnedes kahe maa ühist ajalugu ning majandus- ja kultuurikoostööd.

President Kaljulaidi meelest on sümboolne, et kolm päeva pärast riigi 100. sünnipäeva tähistamist Eestis tehakse seda Riias koos Läti sõpradega.

Kolmapäeval on presidendid ooperigalal rahvusooperis Estonia.

Estonia teatri direktor Aivar Mäe kiitis ETV saates "Ringvaade", et Läti ooperimaja on väga hea akustikaga ning teisipäevasel kontserdil on kohal Läti ja Eesti presidendid ning peaministrid. "Meil on hea meel, et meie saalid on täis," oli Mäe rahul. Mäe nimetas Läti publikut heaks, aga nõudlikuks.

Rahvusooper Estonia külalisetendused Läti Rahvuslikus Ooperi- ja Balletiteatris
27. veebruarist 1. märtsini 2018

27.02        Eduard Tubina ballett "Kratt", dirigent Vello Pähn
28.02        Ooperi- ja balletigala, dirigent Vello Pähn
1.03         Paul Hindemithi ooper "Cardillac", dirigent Vello Pähn

Läti Rahvusliku Ooperi- ja Balletiteatri külalisetendused Rahvusooperis Estonia 

27.02        Leo Mujici ballett "Šeherezade ja tema lood" Rimski-Korsakovi ja Kodály muusikale, dirigent Mārtiņš Ozoliņš
28.02        Ooperigala, dirigendid Jānis Liepiņš ja Mārtiņš Ozoliņš
1.03         Giuseppe Verdi ooper "Nabucco", dirigent Mārtiņš Ozoliņš

 

Toimetaja: Merit Maarits, Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: