Peeter Helme raamatukomm: õpetaja läbipõlemise lugu

Kuido Merits
Kuido Merits Autor/allikas: Vabaerakond

Kuido Merits - „Kas saab vaikust!? Minu aasta meesõpetajana”
Ema & Isa 2018, 112 lk.

Kuido Merits on nüüd juba end täiesti sisse töötanud kirjanik. 2015. aastal ilmus temalt pseudonüümi Wido Moritz all novellikogu „Mullivabalt. Eesti meesametnike salaelust”, aasta hiljem „Võimalik missioon. Märkmeid Ukrainast”, milles autor kirjutab enda kogemustest vaatlejana OSCE missioonil Ukrainas. Nüüd on siis Merits avaldanud samuti omaeluloolise teose „Kas saab vaikust!? Minu aasta meesõpetajana”.

Nii et mingi meesküsimus näib autorit natuke vaevavat. Kuid raamatuid lugedes tuleb siiski välja, et eks see rohkem turundusnipp vast ole. Või siis lihtsalt selle rõhutamine, et Meritsa kogemus on alati subjektiivne ja isiklik. Olgu siis riigiametnikuna, mis inspireeris teda kirjutama oma esimest novellikogu, või õpetajana, millest jutustab Meritsa värske teos.

„Kas saab vaikust!?” annab 112 leheküljel ausa ja armutu ülevaate üle-viiekümnese minajutustaja õpetajaks hakkamisest. Mõeldud-tehtud. Ta leiabki kooli, kus on tarvis ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajat ning asub pärast täiendkoolitust ametisse. Juhtuma hakkavat võiks nimetada hüsteeriliselt naljakaks, kui see poleks samal ajal kurb. Naljakas selles mõttes, et elu ongi naljakas ning kool on alati olnud absurdne keskkond. Ja kurb – noh, täpselt samal põhjusel.

Meritsa kirjeldus on armutu enda, kolleegide, õpilaste ja kogu keskkonna suhtes. Armutu ja tsenseerimata. Näiteks leheküljel 11 küsib üks poiss: „Õpetaja, teil mingit pohmakarohtu ei ole?” Hiljem aga kirjeldab Merits seda, kuidas vanem ja vilunum kolleeg hoiatab selle eest, kuidas õppeveerandi lõpul tulevad keskkoolitüdrukud hindeid nuruma, olles seejuures riietatud võimalikult väljakutsuvalt. Elu kogu oma täisverelisuses!

Ent „Kas saab vaikust!?” pole siiski koolihuumori või -absurdi kogumik, vaid midagi veel. Kahte asja lausa: esiteks on see päris hea sissevaade tänapäeva koolikorraldusse, mis on igatahes huvitav minusugusele inimesele, kes sellega iga päev kokku ei puutu. Autor kirjeldab, misasi on e-kool, kuidas näeb välja õppetöö tänapäeva koolis, millised on õpikud, milline metoodika, kuidas toimub õpilaste ja õpetajate vaheline suhtlus. Äärmiselt huvitav.

Teine tahk on psühholoogiline. Nimelt on Kuido Meritsa „Kas saab vaikust!?” ka õpetaja läbipõlemise lugu. Raamat kirjeldab ühe sündmusteahela elukaart – kuidas inimene asub tööle õpetajana, kuidas ta vaimustub sellest maailmast, kuidas ta pingutab ja näeb vaeva ning kuidas lõpuks pinged, arusaamatused ja ülesanded kuhjuvad. Kuhjuvad, ja matavad vaese meesõpetaja enda alla. Nii et Kuido Merits on tõesti avameelne ja armutu ka iseenda vastu. Seda on liigutav ja huvitav lugeda ning see kirjeldus on veenev. Läbitunnetatud värk, võiks öelda, kui see oleks belletristika. Ainult et ei ole. See raamat on elu ise. Veenev, valus, ja tegelikult ikka naljakas ka. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: