Marge-Ly Rookääru kontserdisoovitused: Klassikaraadio tuleb külla, ERSO hooajalõpu festival ja Tobiase oratoorium

Foto: Kairit Leibold/ERR

Klassikaraadio muusikatoimetaja Marge-Ly Rookäär andis "Terevisiooni" otsestuudios taas kolm klassikalise(ma) muusika kontserdisoovitust. Seekord jõudsid valikusse Klassikaraadio enda koolikontsertide sari, ERSO hooajalõpu festival ja Rudolf Tobiase oratoorium "Joonas".

Klassikaraadio tuleb külla (Pärnumaal ja Kihnus)

22. mai kell 10 Sindi Gümnaasium
22. mai kell 13 Häädemeeste Keskkool
23. mai kell 9.50 ja 10.45 Audru Kool (Klassikaraadio salvestus)
23. mai kell 16 Kihnu Kool
24. mai kell 12.45 Jõõpre Kool

"Klassikaraadio tuleb külla" on peaaegu et koostöös Eesti Televisiooniga, kuna see tore seltskond, kes on osa võtnud populaarsest telekonkursist "Klassikatähed", on Klassikaraadioga viidud koolidesse. Meil lõppesid just Järvamaa kontserdid ja järgmine nädal on Pärnumaal kontserdid. Me oleme neid kontserte teinud juba kuus aastat, ja muidugi lapsed vaatavad. Väga paljud inimesed ju ei näe neid pille lähedalt – näiteks fagotti, oboed või klarnetit. Me teame, et klaver on olemas ja viiul, aga see, et erilisemad pillid lisaks on. Need muusikud on ise ju praktiliselt nende kuulajatega üheealised, et seal tekib ka sõbralik mõnus vennaskond. Need kontserdid on olnud hästi toredad ja kavades on olnud muusika, mis ei ole raske, mis annab terekäe. Kui te ei saa ise minna koolidesse kuulama, küsige õhtul oma lapse käes, et kuidas sulle meeldis.

ERSO hooajalõpu festival (Estonia kontserdisaal/Kultuurikatel, 18.–24. mai)

Oleme väga tänulikud, et see tehakse, sellepärast, et ERSO on meil siis EV100 asjus tuuritanud kogu aeg välismaal, meil on kontserte vähe ja tahame muudkui veel. Kristjan Järvi on teinud nüüd sellise kontserdi, kus ta samamoodi püüab libistada seda piiri klassikalise muusika ja mitte päris klassikalise muusika vahel. See on selline mõnus üleminek, kus on heas mõttes – ta ei ole popmuusika – aga ta on natukene kergemini mõistetav. Ta ei ole raske nagu Beethoven ja Brahms, et sa tunned, mingisugune 300-aastane taak on nendega kaasas, kus kardetakse kas osade vahel tohib plaksutada. Sellist asja ei ole, aga on Islandilt üks noorema põlvkonna väga kihvt pianist, ja on Saksamaalt üks huvitav elektronmuusik, ja lisaks on ERSO Voces Musicales'i neli kontserti. Eile oli suur gondolini joogaga mediteerimisõhtu, et mismoodi kuulata muusikat meditatiivselt, kuidas sinna sisse minna. Filmiõhtu on, pop-up kontsertid on, ja Kristjan Järvi on igal pool kaasas, suhtleb inimestega, räägib, mida selles muusikas kuulata. See ERSO lõpufestival toob tõesti sellise muusika, mis peaks köitma ka neid inimesi, kes võib-olla ei satu iga päev klassikalise muusika raadiusesse.

Tõnu Kaljuste ja Rudolf Tobiase oratoorium "Joonas" (Jaani kirik, 7. juuni)

Tõnu Kaljuste on otsustanud, et nüüd tänavusel pärandiaastal EV100 me kuulame Rudolf Tobiase oratooriumi algversiooni. Me teame seda oratooriumi lugu, kuidas see sündis ja kuidas selle esiettekandega olid suured probleemid, et Tobiasel ei olnud raha, et osta sinna dirigent ja püüdis selle siis ise maha dirigeerida. Ei olnud raha, et saada korrektset noodi käsikirja ümberkirjutust ja see esiettekanne kergelt öeldes ebaõnnestus, aga see teos on Eesti sakraalse muusika absoluutne tipp. See teos räägib tegelikult ühe väga lihtsa loo. Jumal halastab, kui inimene natukenegi oma tegusid kahetseb. Ta on selline suure sisuga lugu ja Tõnu Kaljuste on võtnud selle esialgse käsikirja, see on eestikeelne tekst ja selle oratooriumi "Joonas" ettekannet ma tõesti soovitan minna kuulama.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: