Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video: HeadRead kalambuuriõhtu

24. mail toimus kirjandusfestivali HeadRead raames Kirjanike Maja musta laega saalis kalambuuriõhtu, kus publiku ette astusid kalamburistid Keiti Vilms, Oliver Lomp, Contra ja Mart Juur, et jagada publikuga humoorikaid sõnamänge.

"Kalambuur" tuleb prantsuskeelsest sõnast "calembour" ja tähendab sõnamängu või sõnamängulist nalja, mis ammutab sõnade mitmetähenduslikkusest või nende sarnasest kõlast. Kalambuuri kui ilukirjandusliku mänguvormi on viimastel aastatel tõstnud suurema tuntuse sisse "säutsupääsuke" Keiti Vilms (1983), kes on oma kalambuuridega suutnud suurepäraselt viia kokku sotsiaalmeedia väljendusvõimalusi ja eesti keele väljendusrikkust. Eelmisel aastal lõid Vilmsi kirjatähed eriti särama, ilmus raamat "@keitivilms", mis kandideeris Kultuurkapitali kirjanduse vabaauhinnale, samuti pälvis Vilms aasta keeleteo auhinna ning hakkas Vikerraadios juhtima saadet "Sõnasäuts".

Ent Vilmsi varjus on sõnamängulist kirjandust praktiseerinud paljud teisedki – näiteks avaldas mullu üle kolmesaja kalambuuri sisaldava kogumiku "Täiesti lomp" ajakirjanik Oliver Lomp.

Kalambuur pole võõras ka humoristile ja Eesti ainsa kirjandusteemalise telesaate "Kirjandusministeerium" käilakujule Mart Juurele (1964). Üks silmapaistvamaid kalambuuritsejaid on kindlasti luuletaja Contra (1974), kelle humoorikat luulet iseloomustavad ülimalt leidlikud ja sõnamängulised riimid

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: