Marge-Ly Rookääru klassikasoovitused: Pärnu muusikafestival, Kuressaare kammermuusika päevad ja Europa Cantat

Foto: Kaupo Kikkas

Marge-Ly Rookäär käis "Terevisiooni" otse-eetris ja andis vaatajatele soovitused suvisteks klassikalise muusika festivalideks. Suvisesse valikusse said Pärnu muusikafestival, Kuressaare kammermuusika päevad ja Europa Cantat.

Pärnu muusikafestival (nn Järvide festival), 5.–11. august, Pärnu

See ei olegi mitte ainult selle suve, vaid Pärnu muusikafestival on üldse Eesti kõige tähtsam klassikalise muusika festival. See on väga oodatud ja väga kõrgetasemeline kunstiline sündmus. Me peame olema tänulikud Eestile, et kusagil seal Pärnumaal on see väike tore Kirbu jõgi, kus kunagi Neeme Järvi oma poegadega suvitas ja kus väike Paavo Järvi kümne aastasena paljajalu ringi jooksis ja sai sealt sellised elamused, et Pärnu läheb talle väga südamesse. Paavo Järvi ongi selle Pärnu muusikafestivali kunstiline juht ja tulihing, see säde, kelle ümber muusikapidu keerleb. Kõige suurem kollektiiv, keda oodatakse, on kindlasti Eesti festivaliorkester, keda nüüd jaanuaris esimest korda ka Tallinna publik sai näha. Aga selle orkestri kõla ja energia, mida Paavo Järvi sellest välja võlub, see on niivõrd kordumatu, et seda lihtsalt peab ise nägema. Kui te veel saate, palun sättige ennast kuidagi Pärnusse. Pealegi on seal veel kaks orkestrit – Tallinna kammerorkester alustab ja Järvi akadeemia dirigendid dirigeerivad. Seal on palju vaadata ja kuulata, seal on head muusikat ja Järvid on alati oma kavadesse pannud ka ju Eesti muusikat. Tänavu leiame sealt Tobiast, Tubinat, Ellerit. Ühesõnaga kõik on olemas. Need kavad on maitsekad, need on head. See on hästi interpreteeritud muusika. Ma väga soovitan, see on tähtis festival.

Kuressaare kammermuusika päevad, 31. juuli kuni 4. august, Kuressaare

Kuressaare kammermuusika päevad on Eesti kõige pikema traditsiooniga kammermuusika festival. Eks iga festival on tegelikult oma kunstilise juhi nägu ja ma väga armastan selle festivali juhti Andres Paasi, sest ta on niivõrd peenetundeliselt koostanud need kavad. See on kõrgem klass, see, mis seal on. Andres Paas on kokku pannud selle nädalase pidustuse niimoodi, et seal on kõrvuti tõeline kammermuusika – Brahms, Šostakovitš jne, ja Eesti muusika. Nad on tellinud ka uudisteoseid, ja vastavalt publiku soovile on ta seda laiendanud. Ta on sinna juurde toonud natukene jazzi, seal on tangoõhtud. Seal on alati öökontsert Kuressaare lossis. Seal on teatud traditsioonid, mis selle festivali juurde käivad. Aga mida ma julgen väga rõhutada, on see, et selle festivali interpretatsiooni kvaliteet on väga kõrge. Seal mingisugust allahindlust ei ole. Sellist, et "teeme väikse keikka", seda seal ei ole. See on väga hästi läbi viidud muusikaline sündmus ja ma tõesti soovitan – kui te satute Kuressaarde, leidke see üles. Kontserdid toimuvad mitmes kohas ja kammermuusikat on suveõhtul väga hea kuulata.

Europa Cantat XX, 27. juuli kuni 5. august, Tallinn

Europa Cantat on ka meie jaoks tähtis asi. See on maailma üks tähtsamaid muusikafestivale. See on kusagil 60ndate alguses loodud ja toimub iga kolme aasta tagant ühes Euroopa linnas ning on nüüd esimest korda ta Tallinnasse jõudnud. See kümnepäevane pidustus tõesti toob Eestisse üle viiekümne erineva riigi kodaniku – 4000 lauljat, kontserte on üle saja, töötoad, kohtumised erinevate dirigentidega ja sellised ateljeevormis läbi viidud proovid. Kuna eestlased tõesti on koorirahvas, siis tulge kuulake, mida teised laulavad. Seda on jube põnev teada, mida lauldakse. Kuidas lauldakse? Mismoodi erinevad dirigendid kooridega töötavad, et mis need nende taotlused on ja mida nad tähtsaks peavad? Milline on ilus laul? Milline on ilus vokaal? Kuidas ühtlaselt kuulata ja kuidas rahvad oma vahel läbi muusika üheks saavad? Europa Cantat on tegelikult see Euroopa kooriühing, mis ühendabki kõiki neid kooriliikumisi üle kogu Euroopa ja see, et ta Tallinnas nüüd toimub, see on üle ootuste asi. See on suursündmus.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: